polskienglishdeutsch

Halma

To już tradycyjna gra planszowa w wielu krajach cywilizacji zachodniej zwłaszcza w anglosaskich, która została opracowana na bazie brytyjskiej gry Hoppity przez Amerykanina Howarda Monksa w roku 1883 lub 1884. Pod nazwą hoppity. Ponoć nawet ukazała się jedna z serii halmy w sprzedaży. Nazwa tej gry w języku greckim oznacza skok. Jednak gra ta po za tą nazwą nadaną jej przez jej wynalazcę.  Odmianą tej gry jest Trylma opracowana Niemczech zwana także halmą gwiaździstą, a także chińskimi warcabami.

Epoka: XIX wiek

Region: Ameryka Północna


Zasady gry:

Plansza:

Zwykle plansze do Halmy stanowi siatka kwadratowych pól o wymiarach 16 na 16 pól. Ale znane są różne inne wersje plansz np. 10 na 10 a także można grać na planszy szachowej.

Pionki:

Przy grze dwu osobowej każdy z graczy ma po 19 pionków przy grze czteroosobowej ma gracz pionków 13.  Przy grze na szachownicy gracze mają po 10 pionków.

Ustawienie:

Pionki wszystkie układają gracze równo w swoim obozie tzn. w jednym z rogów planszy zajmując wszystkie pola czarne i białe.

 

 Halma tradycyjna gra planszowa opis ustawienia

 

Poruszanie:

Pionki mogą się poruszać na dowolne sąsiednie pole poziomo, pionowo po skosach w tył lub w przód.

Inną możliwością ruchu jest przeskoczenie nad innym pionkiem własnym lub przeciwnika. Skok można wykonać, jeśli za sąsiednim pionkiem jest wolne pole. Skok należy wykonać w linii prostej.  Można skakać pionowo, poziomo, po skosach w tył i w przód. Jeśli po jednym skoku ten sam pionek ma możliwość wykonania następnego to można go wykonać w tym samym ruchu. Pionki przeskoczone nie są zbijane.

Gracze wykonują po jednym ruchu albo skoku na przemian. Gracz rozpoczynający wybrany jest w drodze losowania. Później kolejka idzie zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Cel gry:

Doprowadzić wszystkie swoje pionki do przeciwległego narożnika tzw. obozu.

Wygrywa ten gracz, który pierwszy to osiągnie.

Dodatkowe reguły:

Pionek, który wszedł do docelowego obozu przeciwnika już nie może być z niego zabrany.

Jeśli gracz przeciwny pozostawi w domu jakieś swoje pionki, To jego przeciwnik wygra po zajęciu wszystkich pozostałych miejsc w jego obozie (narożniku). 


Źródła:

http://flickrhivemind.net/Tags/brettspiel/Interesting

http://www.quadibloc.com/other/bo0104.htm

http://thebiggamehunter.com/games-one-by-one/halma/

http://www.playchinesecheckers.com/CCHistory.html

http://en.wikipedia.org/wiki/Halma

 

Podobne strony
•  Skoczki
•  Skoczki waleczne
•  Zestaw Tryktrak, Szachy, Warcaby tureckie i 7 innych. Dostawa Gratis!!!
powrót

Aktualności

V Podwawelskie Spotkanie z Grą Historyczną... stworzone dla Ciekawych świata.

Zapraszamy na V Podwawelskie Spotkanie z Grą Historyczną i Strategiczną stworzone nie tylko dla miłośników gier planszowych i historii, ale każdej osoby ciekawej świata i lubiącej dobrą zabawę. Będzię mozna odkryć wspaniałe dziedzictwo dawnych rozrywek. tradycyjne gry naszej marki z różnych epok i kultur: szachy Wikingów, Senet - Najstarsza gra Świata, Fortece Polską, średniowieczne warcaby i wiele innych. Będziemy grać w wiele gier historycznych. Będzie można poznać i pograć w historyczne gry strategiczne: Sukcesorzy Aleksandra Wielkiego Virgin Queen, Sekigahara, 1863 - pierwsza w Polsce gra o Powstaniu Styczniowym, Sciezki Chwały, Orzeł i Gwiazda,Zimna Wojna i wiele innych.  Kiedy i gdzie: Gramy w MDK Dom Harcerza od piątku 24.04.2015 do niedzieli 26.04.2015: piątek: 16.00 -24.00, sobota 10.00 - 24.00 i niedziela 10.00 - 16.00.   Zapraszamy. 

Więcej

Wieczór z grami libańskimi w Domu Bretanii w Poznaniu

Zapraszamy 27.03. (piątek) g. 18:00 Wieczór z tradycyjnymi grami libańskimi Szansa na zagranie w Tryktraka (prawdopodobnie najlepsza gra losowa świata), Alquerque (arabska poprzedniczka warcabów), Królewską Grę w Dwadzieścia Pól, Senet (najstarsza gra świata), Damę (Warcaby Tureckie) czy w Mancalę (gra w poruszanie kamieni) przy herbacie libańskiej. http://www.dombretanii.org.pl/pl/item_194.html   Fundacja Poznań Ille-et-Vilaine Dom Bretanii Stary Rynek 37 61-772 Poznań POLSKA

Więcej