polskienglishdeutsch

Kamienni Wojownicy

Awithlaknakwe to tradycyjna Gra Planszowa Indian Zuni żyjących w Nowym Meksyku. Zwana również grą Kamiennych Wojowników (Stones Warriors) lub po prostu Kamienni Wojownicy (Stone Warriors). Opis tej gry autorstwa Hamiltona Cushinga znajdujemy w wielkim dziele znawcy gier Stewarta Culina Games of the North American Indians z 1907. U Indian Zuni gra ta była często wymalowana na dachach domów, gdzie się w nią grało. Podobieństwo pionków używanych w tej grze do dawnych okrągłych dysków znajdowanych przez archeologów może sugerować przed kolumbijskie pochodzenie gry, jednak brak jest jednoznacznych dowodów, że gra ta była znana przed przybyciem europejskich kolonistów.

Epoka: Nowożytność

Region: Ameryka Północna


Plansza:

Składa się z 168 pól ułożonych w kształcie kwadratu 12 na 12 pól z dodanymi po środku każdego z boków sześcioma dodatkowymi polami. Każde z pól zawiera dwie przekątne linie. Patrz grafika.  

Gracze i Pionki:

W grze bierze udział 2 lub 4 graczy. Każdy z nich ma po 6 zwykłych pionków i jednego pionka Kapłana Bow - Priest of the Bow. Jeśli gra dwóch graczy to wtedy jeden zajmuję pola południowe drugi północne. Jeśli gra czterech graczy to gracze naprzeciwko siebie przykładowo wschodni i zachodni grają razem przeciwko graczom północy i południa.

Poruszanie:

Na starcie pionki każdego z graczy są w jednym z rzędów dodatkowych sześciu pól. Wojownicy poruszają się po skosie do przodu. Kapłan Bow porusza się na boki i do przodu na wprost lub po skosach jak zwykłe pionki. Pionki nie mogą się cofać.

Bicie:

Poprzez okrążenie pionka przeciwnika z dwóch stron w linii prostej po przekątnej.

Wprowadzenie Kapłana Bow:

Wprowadzenie kapłana Bow ma miejsce w momencie, gdy straciło się pierwszego pionka poprzez bicie. Wprowadza się go na jedno z swoich pól startowych. 

Cel gry:

Dojście do domu przeciwnika i zbicie po drodze, jak największej liczby pionków przeciwnika.

Liczy się pionki, doprowadzone do domu przeciwnika i zbite do punktacji.

Warianty – Dylematy.

Czy gdy grają czterej gracze każdy ma swój zestaw 6 pionków czy kontroluje się na zmianę 12 wspólnych pionków drużyny?

Czy kapłan Bow  wprowadzany na pole startowe, czy na miejsce, gdzie zbito pierwszego pionka. 

Polami dla pionków są przecięcia linii, a nie duże pola. 

Kapłan Bow może się poruszać do tyłu. 

Podobne strony
•  Awithlaknakwe
powrót

Aktualności

V Podwawelskie Spotkanie z Grą Historyczną... stworzone dla Ciekawych świata.

Zapraszamy na V Podwawelskie Spotkanie z Grą Historyczną i Strategiczną stworzone nie tylko dla miłośników gier planszowych i historii, ale każdej osoby ciekawej świata i lubiącej dobrą zabawę. Będzię mozna odkryć wspaniałe dziedzictwo dawnych rozrywek. tradycyjne gry naszej marki z różnych epok i kultur: szachy Wikingów, Senet - Najstarsza gra Świata, Fortece Polską, średniowieczne warcaby i wiele innych. Będziemy grać w wiele gier historycznych. Będzie można poznać i pograć w historyczne gry strategiczne: Sukcesorzy Aleksandra Wielkiego Virgin Queen, Sekigahara, 1863 - pierwsza w Polsce gra o Powstaniu Styczniowym, Sciezki Chwały, Orzeł i Gwiazda,Zimna Wojna i wiele innych.  Kiedy i gdzie: Gramy w MDK Dom Harcerza od piątku 24.04.2015 do niedzieli 26.04.2015: piątek: 16.00 -24.00, sobota 10.00 - 24.00 i niedziela 10.00 - 16.00.   Zapraszamy. 

Więcej

Wieczór z grami libańskimi w Domu Bretanii w Poznaniu

Zapraszamy 27.03. (piątek) g. 18:00 Wieczór z tradycyjnymi grami libańskimi Szansa na zagranie w Tryktraka (prawdopodobnie najlepsza gra losowa świata), Alquerque (arabska poprzedniczka warcabów), Królewską Grę w Dwadzieścia Pól, Senet (najstarsza gra świata), Damę (Warcaby Tureckie) czy w Mancalę (gra w poruszanie kamieni) przy herbacie libańskiej. http://www.dombretanii.org.pl/pl/item_194.html   Fundacja Poznań Ille-et-Vilaine Dom Bretanii Stary Rynek 37 61-772 Poznań POLSKA

Więcej