polskienglishdeutsch

Marble - Gra w kulki - Marmurki

Kulki zwane także marmurkami są jedną z najstarszych i najbardziej popularnych gier świata. W kulki grano od czasów prehistorycznych na niemal całym świecie. Do gry początkowo służyły w zależności od dostępności: żołędzie orzechy, kości, oliwki itp. Z czasem jednak zaczęto wytwarzać kulki z kamienia (stąd polska nazwa marmurki), z gliny. Glinianie kulki były najbardziej popularne do czasu wyparcia ich przez kulki szklane. Początkowo szklane kulki wytwarzane we Włoszech były towarem luksusowym. Jednak zastosowanie przemysłowych metod wyrobu w XIX wieku pozwoliło, całym rzeszą dzieci (i dorosłych)  na całym niemal świecie cieszyć się grą pięknymi szklanymi kulkami. Nazwa kulek w krajach anglosaskich i w niemieckojęzycznych wywodzi się podobnie jak Polska nazwa od marmuru. Niemcy kilki nazywają  Murmeln a Anglicy Marbles. 

Epoka: Prehistoria

Region: Europa


GRY W KULKI ZASADY:

Boule - Kulki:

Każdy z graczy ma po 6 kulek. Jedna większą kulkę jeden z graczy rzuca na pole gry. Teraz gracze starają się tak strzelać swoimi kulkami, aby trafić nimi najbliżej pierwszej większej kulki. 

Gracz, którego kulki są najbliżej wygrywa.

Ścianka:

Liczba graczy i asortyment: 1-3. Gracze używają po 3 kulki.

Pole gry: Płaska ściana lub np. krawężnik i linia rzutu oddalona o min. 2 metry od ściany.

1.Tura

Gracze rzucają jedną kulką w stronę ściany. Gracz, którego kulka zatrzymała się najbliżej będzie rzucał pierwszy w następnej turze.

2.Tura

Gracze rzucają po kolei wg. kolejności wyznaczonej rzutami w pierwszej turze swoimi kulkami w stronę ścianki tak, żeby kulka zatrzymała się jak najbliżej ściany. Rzucone kulki zostają na polu gry do końca rozgrywki, czyli do ostatniego rzutu ostatniego gracza.

Zwycięstwo: Wygrywa gracz, którego kulka znalazła się najbliżej ściany. Zwycięzca zgarnia wszystkie kulki.

W dzieciństwie autor grał w tą grę kapslami.  


Wybijanka

(jest to gra zwana Dotzen w Niemczech, a w krajach Anglosaskich Boss-out. Ponoć w jej odmiane grywali już Starożytni Rzymianie).

Gracze na określonym wcześniej polu oznaczają punkt strzałów.

Jeden z wybranych graczy wykonuje pierwszy rzut.

Następny gracz stara się trafić swoją kulką w kulki już znajdujące się na polu.

Jeśli trafi zabiera obie te, którą strzelał i tą, w którą trafił.

Jednak, jeśli nie ma już więcej kulek. Musi on rzucić jedną kulkę na pole gry, aby jego przeciwnik mógł strzelać.

Wygrywa ten gracz, który pierwszy zestrzeli określoną liczbę kulek np. 10. 

Golf:

Każdy gracz ma po jednej kulce. Ple gry to 9 dołków, do których gracz musi doprowadzić swoja kulkę uderzając palcem za jak najmniejszą liczbą uderzeń. 

Cel: Osiągnąć wszystkie 9 dołków, za jak najmniejszą liczbą uderzeń.

Odmiana: Można dawać punkty za zwycięstwo na danym dołku np. 3 za pierwsze miejsce, 2 za drugie miejscei 1 za trzecie miejsce. źródła:

http://antiquesicollect.com/unusualitems.htm

http://antiques-bible.com/bennington-marbles/

http://www.landofmarbles.com/marbles-play.html

 

 

Podobne strony
•  Kulki Zasady Turniejowe Ringer - Koła.
powrót

Aktualności

V Podwawelskie Spotkanie z Grą Historyczną... stworzone dla Ciekawych świata.

Zapraszamy na V Podwawelskie Spotkanie z Grą Historyczną i Strategiczną stworzone nie tylko dla miłośników gier planszowych i historii, ale każdej osoby ciekawej świata i lubiącej dobrą zabawę. Będzię mozna odkryć wspaniałe dziedzictwo dawnych rozrywek. tradycyjne gry naszej marki z różnych epok i kultur: szachy Wikingów, Senet - Najstarsza gra Świata, Fortece Polską, średniowieczne warcaby i wiele innych. Będziemy grać w wiele gier historycznych. Będzie można poznać i pograć w historyczne gry strategiczne: Sukcesorzy Aleksandra Wielkiego Virgin Queen, Sekigahara, 1863 - pierwsza w Polsce gra o Powstaniu Styczniowym, Sciezki Chwały, Orzeł i Gwiazda,Zimna Wojna i wiele innych.  Kiedy i gdzie: Gramy w MDK Dom Harcerza od piątku 24.04.2015 do niedzieli 26.04.2015: piątek: 16.00 -24.00, sobota 10.00 - 24.00 i niedziela 10.00 - 16.00.   Zapraszamy. 

Więcej

Wieczór z grami libańskimi w Domu Bretanii w Poznaniu

Zapraszamy 27.03. (piątek) g. 18:00 Wieczór z tradycyjnymi grami libańskimi Szansa na zagranie w Tryktraka (prawdopodobnie najlepsza gra losowa świata), Alquerque (arabska poprzedniczka warcabów), Królewską Grę w Dwadzieścia Pól, Senet (najstarsza gra świata), Damę (Warcaby Tureckie) czy w Mancalę (gra w poruszanie kamieni) przy herbacie libańskiej. http://www.dombretanii.org.pl/pl/item_194.html   Fundacja Poznań Ille-et-Vilaine Dom Bretanii Stary Rynek 37 61-772 Poznań POLSKA

Więcej