polskienglishdeutsch

Gry i zabawy tradycyjne zwykle w wielu kulturach grane bywały podczas świąt. Nie inaczej jest z Świętami Wielkanocnymi, których obchody są przepełnione tradycyjnymi grami i zabawami. Poniżej przedstawiamy krótki opis niewyczerpujący całego bogactwa tradycyjnych zabaw wielkanocnych.

 

Śmigus – Dyngus –  Najbardziej znaną zabawą wielkanocną jest lanie się wodą w wielkanocny poniedziałek czyli tak zwany dyngus. Mniej już znane jest bicie witkami wierzbowymi czy też palmami po nogach zwane śmigus.

Śpiewanie po domach - zwyczajem powszechnym dawniej było również wędrowanie i odwiedzanie domów przez grupy chłopców śpiewających i zbierających za to drobne dary. Nad Rabą w Małopolsce zwane były one Pasyjkami, a na Wileńszczyźnie chodzenie z łałymko, chodzenie z Allelujo.

Walki w palcaty – walki na kije były jedną z ulubionych rozrywek młodzieży krakowskiej a zwłaszcza żaków krakowskich. Dawno temu organizowano specjalne walki podczas świąt wielkanocnych. Ślad to może igrzysk pierwotnych pisał Oskar Kolberg.

Jajko o jajko, Wybitka, walka na jajka, stukanie jajkami - jest to popularna zabawa wielkanocna polegająca na stukaniu ugotowanymi jajkami. Wygrywa ten, kogo jajko nie popęka. Zwycięstwo ma wróżyć szczęście na przyszłość.  Zabawa ta była znana w Polsce już od XV wieku pod nazwą „w waletke”

Taczanie jajek, kto dalej – zabawa ta polegała na kulaniu jajek. Wygrywa tutaj ten, kto poturla swoje jajko najdalej. Najczęściej tacza się po niewielkiej pochyłości. W pewnej odmianie należało trafić w wcześniej wykopany dołek.

Kaczanie jajek – Wersja taczania z Wileńszczyzny używa się do turlania jajek małego korytka, po którym się kula jajko celem gry jest trafienie w już znajdujące się jajka na placu gry. Trafione jajko zostaje zabrane przez kulającego. Wygrywa ten, kto zbierze najwięcej jajec.

Kaczanie Jajek w Wilnie

Rzucanie pisanek – w rzucanie jajek bawi się w parach. Para rzuca między sobą jedną pisankę. Po każdym udanym rzucie(, które nie kończy się rozbiciem jajka) para oddala się od siebie. Wygrywa ta para, której ostatnia zostanie z niestłuczoną pisanką.

Palant, Piłka Palantowa – W Grabowie w województwie łódzkim w wtorek wielkanocny obchodzone jest święto palanta i oczywiście prowadzone są rozgrywki w te grę.

Święto Palanta w Grabowie

Źródło:http://podroze.onet.pl/polska-swieto-palanta-w-grabowie/s5wcx 

Szukanie zajączka – czyli szukanie przez dzieci jajek, małych niespodzianek, słodyczy wcześniej specjalnie poukrywanych.  


O śpiewaniu: Gustaw Juzala, Z badań nad życzącymi kolędami wielkanocnymi w Polsce i na Litwie, [w;] Traditional musical cultures in central-eastern Europe. Ecclesiastical and folk transmission, pod red. Piotr Dahling, Warszawa 2009.

O jajku o jajko: Venetia Newall, An Egg at Easter: A Folklore Study, 1971, s.344.

O kaczaniu: Wielkanoc na Wileńszczyźnie, http://www.wilno.name/tradycja/wielkanoc.htmlhttp://www.wilnoteka.lt/pl/tresc/niebo-w-pisankowych-wzorach

O taczaniu, rzucaniu i jajko o jajko:  Tradycyjne gry z jajkami wielkanocnymi, http://www.mmwarszawa.pl/272288/2010/4/3/tradycyjne-gry-z-jajkami-wielkanocnymi?category=news.

Święto Palanta, http://www.grabow.com.pl/?news,0,00252

O palcacie: Oskar Kolberg, Lud: jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce, Tom 5, s.290.  

O rzucaniu pisanek, kto dalej, Święta Wielkanocne, http://www.we-dwoje.pl/swieta;wielkanocne,artykul,1931.html.

O pasyjce, Materiały antropologiczno – archeologiczne i etnograficzne wydane staraniem komisji antropologicznej Akademii Umiejętności w Krakowie, s. 187, Kraków 1896.

O taczaniu do dołka na śląsku: Wielkanoc, http://etnologia.amu.edu.pl/go.live.php/pl-h890/wielkanoc.html http://www.interia.tv/wideo-tradycje-i-zabawy-wielkanocne,vId,708440 .  

 

Aktualności

V Podwawelskie Spotkanie z Grą Historyczną... stworzone dla Ciekawych świata.

Zapraszamy na V Podwawelskie Spotkanie z Grą Historyczną i Strategiczną stworzone nie tylko dla miłośników gier planszowych i historii, ale każdej osoby ciekawej świata i lubiącej dobrą zabawę. Będzię mozna odkryć wspaniałe dziedzictwo dawnych rozrywek. tradycyjne gry naszej marki z różnych epok i kultur: szachy Wikingów, Senet - Najstarsza gra Świata, Fortece Polską, średniowieczne warcaby i wiele innych. Będziemy grać w wiele gier historycznych. Będzie można poznać i pograć w historyczne gry strategiczne: Sukcesorzy Aleksandra Wielkiego Virgin Queen, Sekigahara, 1863 - pierwsza w Polsce gra o Powstaniu Styczniowym, Sciezki Chwały, Orzeł i Gwiazda,Zimna Wojna i wiele innych.  Kiedy i gdzie: Gramy w MDK Dom Harcerza od piątku 24.04.2015 do niedzieli 26.04.2015: piątek: 16.00 -24.00, sobota 10.00 - 24.00 i niedziela 10.00 - 16.00.   Zapraszamy. 

Więcej

Wieczór z grami libańskimi w Domu Bretanii w Poznaniu

Zapraszamy 27.03. (piątek) g. 18:00 Wieczór z tradycyjnymi grami libańskimi Szansa na zagranie w Tryktraka (prawdopodobnie najlepsza gra losowa świata), Alquerque (arabska poprzedniczka warcabów), Królewską Grę w Dwadzieścia Pól, Senet (najstarsza gra świata), Damę (Warcaby Tureckie) czy w Mancalę (gra w poruszanie kamieni) przy herbacie libańskiej. http://www.dombretanii.org.pl/pl/item_194.html   Fundacja Poznań Ille-et-Vilaine Dom Bretanii Stary Rynek 37 61-772 Poznań POLSKA

Więcej