Które gry kościane są najlepsze?

Gra w kości jest znana od setek lat, ponieważ z małych sześcianów z wydrążonymi kropkami korzystali już Starożytni. Warto wspomnieć, że standaryzacji przepisów gry dokonali jednak przedstawiciele firmy Milton Bardely. To od tego czasu kostkami rzucają ludzie na całym świecie i jest to przede wszystkim forma gry towarzyskiej, jednak ma wielu zwolenników także wśród bywalców kasyn. Poniżej znajdziesz krótki artykuł, dotyczący tego, które z nich są najbardziej popularne?

Yahtzee – najpopularniejsza odmiana gry w kości
W rozgrywce może wziąć udział od 2 do 4 graczy, a każdy z nich rzuca pięcioma typowymi kostkami do gry. Potem kolejne z otrzymanych układów oczek są odpowiednio punktowane. Co ciekawe, wbrew pozorom w osiągnięciu celu, którym jest uzyskanie jak największej liczby punktów, nie liczy się tylko łut szczęścia. Bardzo ważna jest także umiejętność kalkulacji. Dlatego mając to na uwadze, każda osoba w trakcie kolejnych rzutów kompletem pięciu kostek musi obrać pewną strategię. Jest to bardzo ważne z uwagi na to, że następny rzut musi być dopasowany do jednej z kilku kategorii. Oczywiście wybór ten ma z kolei bezpośrednie przełożenie na ilość zdobytych punktów. Pamiętaj – w tajniki tej gry należy jednak wprowadzać się stopniowo, ale zapewniamy, że każdy, kto je pozna, będzie bawił się wyśmienicie.

Kościany poker – dla tych, którzy nie lubią kart
Przede wszystkim ta gra znana jest pod nazwą Kości pełne. Oczywiście obowiązują w niej zasady nieco podobne do tych, które rządzą grami karcianymi. Dlatego można zatem, rzucając kośćmi, uzyskać parę, dwie pary, trójkę, karetę, nieparzyste, parzyste, małego strita, dużego strita, fulla, pokera i szansę. Rzecz jasna każdy z uzyskanych układów ma też, co zrozumiałe, odpowiednią liczbę punktów. Zwykle najbardziej opłacalny jest ten układ oczek, który nazwano pokerem, składa się on z pięciu tych samych wartości na kościach. To wtedy sumuje się wszystkie uzbierane punkty i do łącznej sumy dodaje 50. Jednak w przypadku pozostałych układów ich ilość jest odpowiednio mniejsza. Oczywiście faktem jest jednak to, że gra jest bardzo emocjonująca i można przy niej bardzo miło spędzić wolny czas.

Crapless Craps – rozgrywka rodem z Las Vegas
Zdecydowanie to łatwiejsza odmiana gry znanej bywalcom kasyn. Przede wszystkim w pierwszej kolejności polega na tym, by obstawiać to, jaka liczba oczek wypadnie na wyrzuconych kościach. Natomiast jeśli wypadnie 7, wtedy wygrywają wszystkie te osoby, które postawiły na tak zwany „pass line”. Poza tym trzeba też pamiętać o tym, że liczby 2, 3, 11 i 12 ustalają punkt docelowy rzutu, który zostanie wykonany w dalszej kolejności.

Gra karciana Veto – dlaczego warto w nią grać?

Trzeba przyznać, że dobra, bo nowoczesna, Szlachecka Gra Karciana VETO! to absolutne novum – jednocześnie złożona i dynamiczna, czerpiąca z najlepszych wzorców, lecz przy tym oryginalna. Poza tym czasem zabawna jak Stańczyk, czasem poważna jak rozbiory – ale na pewno nie nudna. No cóż, wiemy to, bo ją stworzyliśmy. Poniżej znajdziesz krótką recenzję gry karcianej VETO! Przeczytaj ją koniecznie!

Gry karciane – jak ich nie kochać?
Zacznijmy od tego, że kochamy gry karciane, ale nie podchodzimy do nich bezkrytycznie; znamy się na nich, ale nie uważamy się za wszechwiedzących. Mało tego, od dawna są naszą pasją, a teraz to dodatkowo praca – a my lubimy dobrą robotę tak samo, jak dobre gry.
Trzeba przyznać, że zespół tworzący VETO! na każdym etapie pracy wkładał wiele wysiłku, by jej ostatecznym efektem nie był ani garażowy potworek bazujący na jednym nośnym pomyśle, ani nawet ledwie przeciętna gra, nieco tylko odstająca od zachodnich standardów. Rzecz jasna udało nam się – VETO! jest grą pod każdym względem oryginalną i profesjonalną: począwszy od znakomitego historycznego klimatu, pełnego smaczków i cytatów, przez profesjonalny projekt kart i świetne ilustracje aż po sprawdzoną przez kilkanaście grup betatesterów grywalność.

Gra karciana, bo… pełna kart do grania
Przede wszystkim gra rozpoczyna się jeszcze zanim siądziecie do stołu, ponieważ musisz ustalić którą frakcję wybierasz, Radziwiłłów, czy Dworską czy Awanturników? A może Wiśniowieckich? Koniecznie zdecyduj szybko, najlepiej już dziś, bo zestawy startowe VETO! dostępne będą w sklepach w czterech wersjach – innej dla każdej frakcji. Natomiast talię uzupełniać będziesz mógł już bez wahania, bo zestawy uzupełniające są uniwersalne.
Powiedzmy, że wybrałeś więc Frakcję, jej karta leży przed Tobą na stole; na niej herb, opis specjalnych zdolności frakcji oraz informacja o początkowej wielkości Skarbu (nie narzekaj, inni mają jeszcze mniej). Oczywiście na środku stołu leżą starannie odliczone znaczniki – to pula Kresek, szlacheckich głosów, o które będziesz walczył. Natomiast po lewej stronie masz Kredens – zbiór kart, z których możesz korzystać w tej rozgrywce, w ręku Dwór – te karty określają Twoje bieżące możliwości. Potem rzucasz na nie okiem – ładne, tylko… o co chodzi?
Musisz wiedzieć, że każda karta Twoja i karty przeciwników należą do jednego z czterech rodzajów: Postaci, Moderunku, Posesji lub Efektów.
Jest dużo postaci – oto prawdziwi bohaterowie. Trzeba przyznać, że wystawianie Postaci i pojedynki między nimi – na słowa i na szable – to esencja gry i jedyna pewna droga do zwycięstwa.

Jak można szlifować swoje umiejętności pokerowe

Trzeba przyznać, że poker to wyrafinowana gra, która wymaga wielu umiejętności. Jednak stanowi ona świetną rozrywkę oraz stałe źródło dochodu dla najlepszych graczy. Poza tym w pokera można grać online. Poniżej znajdziesz krótki artykuł, dotyczący szlifowania umiejętności pokerowych. Przeczytaj go koniecznie!

Poker online – popularna gra naszych czasów!
Zacznijmy od tego, że w Internecie możemy bez problemu znaleźć platformy do gry, które nie wymagają skomplikowanych danych do założenia konta. Trzeba przyznać, że Poker online jest bardzo popularny, gdyż bez wychodzenia z domu, o każdej porze dnia znajdziemy współtowarzyszy do rozegrania turnieju. Oczywiście nie musimy od razu wpłacać swoich pieniędzy, gdyż większość serwisów oferuje nam wirtualne żetony. Trzeba przyznać, że jest to świetni sposób na poćwiczenie swojej gry oraz testowanie nowych strategii. Poza tym Internet daje nam sporo materiałów na temat pokera, gdyż znajdziesz tam wszelkie potrzebne informacje, żeby zacząć grać w tą rewelacyjną grę praktycznie od zaraz. Natomiast jeśli jednak chcesz tak jak profesjonalni pokerzyści wygrywać duże sumy, nie wystarczą ci do tego podstawy, potrzebujesz strategii.

Na czym polega strategia?
Przede wszystkim strategia ściśle określa kiedy wejść do gry, kiedy zrzucić karty lub kiedy przebić innych graczy. Poza tym dowiesz się również jakie karty należy grać, oraz jakich unikać, a jeśli już jesteś w trakcie rozgrywanej partii musisz oszacować swoje szanse. Oczywiście robi się to na podstawie obliczania prawdopodobieństwa wypadnięcia danego układu w stosunku do twoich kart. I choć może na początku brzmi to nieco skomplikowanie to uwierz mi, gra w pokera to świetna rozrywka, w którą grają miliony graczy na całym świecie.

Karta-As
Poza tym możesz spróbować także swoich sił w naziemnych turniejach. Oczywiście w Polsce niestety poker uznawany jest jako hazard, lecz już niedaleko za naszą granicą organizowane są regularnie turnieje, mowa tu o Ostrawie w Czechach. Jednak w grze na żywo musisz pamiętać o zachowaniu spokoju, panowaniu nad emocjami oraz zachowaniu kamiennej twarzy podczas blefowania. Dlatego jeśli już osiągniesz poziom na tyle duży, że te turnieje wydadzą ci się za łatwe, możesz się sprawdzić w największych turniejach w Europie.
Generalnie rzecz ujmując EPT to turniej, który jest organizowany w różnych państwach europejskich. Co ciekawe pula w takich turniejach zazwyczaj jest ogromna, ale równa się to z nieprawdopodobną trudnością wygrania takich turniejów. Poza tym musisz w nich pokonać bardzo dużą ilość innych profesjonalnych graczy.

Recenzja gry Bang w wersji kościanej

Trzeba przyznać, że walka pomiędzy stróżami prawa, a sługusami zła i nikczemności weszła na wyższy poziom. Jednak tym razem w ruch, zamiast kart, pójdą kości i oto szybka jak strzał z rewolweru gra kościana Bang! Poniżej znajdziesz recenzję gry Bang w wersji kościanej. Przeczytaj go koniecznie!

Bang kościany pudełko
Zacznijmy od tego, że gra Kościana Bang jest szybsza i sprawniejsza od poprzednika. Jednak ogólna idea gry się nie zmieniła, ponieważ w dalszym ciągu gracze przybierają ukryte role, a tych jest cztery: szeryf, zastępca szeryfa, bandyta i renegat. Mało tego również w tej wersji gracze mają określoną, jawną tożsamość, która dodaje im specjalne umiejętności podczas gry.
Jednak zamiast kart gracze po kolei rzucają kośćmi z symbolami, które oznaczają akcje, które w tej turze wykona nasz bohater. Musisz wiedzieć, że zamiana kart na kości okazała się, według mnie, strzałem w dziesiątkę, czy jak kto woli, wyrzuceniem szóstki – rozgrywka znacząco przyspieszyła, a dzięki większej losowości zwiększyły się szanse na wygraną (i przegraną) niektórych postaci. Trzeba przyznać, że strzały Indian dodają całości pikanterii, która dodatkowo sprawia, iż żaden z graczy nie może czuć się pewny siebie i swojej wygranej.

To miasto jest za małe dla nas dwóch
Trzeba przyznać, że małe przypomnienie dla osób nie zaznajomionych z ideą Bang! – każdy z graczy ma ukryty cel, który definiuje jego rola (szeryf, zastępca szeryfa, renegat, bandyta). Generalnie rzecz ujmując rola postaci jest ukryta, a jedynie szeryf jest jawny, po to by jego zastępcy wiedzieli kogo chronić, a reszta by wiedzieć kogo mają zabić. Przede wszystkim celem szeryfa i jego zastępców jest wyeliminowanie bandytów i renegata. Natomiast celem bandytów jest pozbycie się szeryfa, a renegata – eliminacja wszystkich graczy. W przypadku, gdy renegat wygrywa, gdy zostanie sam na polu bitwy. Warto wspomnieć o tym, że dodatkowo gracze losują spośród 16 kart, kartę postaci, na której znajduje się ilość punktów życia postaci i specjalna umiejętność. Trzeba przyznać, że te są ciekawe, niektóre mniej lub bardziej pomocne np. mogą pozwolić na dodatkowy przerzut czy odnowić życie wybranemu graczowi.

Jak wygląda rozgrywka?
Przede wszystkim grę rozpoczyna szeryf, każdy po kolei rzuca 5-cioma kośćmi, pamiętając, że można przerzucać kości dwa razy. Oczywiście wyjątkiem jest wyrzucenie dynamitu, ponieważ gdy wypadnie on na ściance kostki, to blokuje jej przerzut. Jednak gdy wypadną trzy dynamity to postać traci życie i kończy się jej tura.

Recenzja gry karcianej Veto

Czy lubicie pięknie wykonane, kolekcjonerskie gry karciane, ale nie interesują was klimaty fantasy czy science-fiction? No cóż, jeśli na oba te pytania odpowiadacie twierdząco, powinniście się zainteresować polską, szlachecką grą karcianą Veto!, która przeżywa drugą młodość i znów wkracza w fazę świetności! Poniżej znajdziesz krótką recenzję gry karcianej Veto. Przeczytaj ją koniecznie!

Veto – szlachecka gra karciana
Zacznijmy od tego, że Veto! to rodzima karcianka kolekcjonerska, rozgrywająca się w realiach XVII-wiecznej Rzeczpospolitej. Przede wszystkim gra buduje interesującą historię alternatywną, w której mieszają się wątki autentyczne, treści literackie oraz staropolskie mity i legendy. Jednak obok postaci historycznych, takich jak Jan Kazimierz, książe Jeremi Wiśniowiecki czy Bogusław Radziwiłł pojawiają się bohaterowie sienkiewiczowscy oraz powieści Dumasa: Skrzetuski, Podbipięta czy Wołodyjowski. Oczywiście nie brakuje również czartów i upiorów, w których istnienie święcie wierzyli obywatele Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Historia gry karcianej Veto
Generalnie rzecz ujmując historia szlacheckiej gry karcianej Veto! jest długa i burzliwa. Warto wspomnieć o tym, że grę stworzył Krzysztof Schechtel, pierwsza edycja ukazywała się w latach 2004-2005, druga, obecnie obowiązująca, jest dostępna w 2007 roku. Oczywiście przez lata Veto! kilkakrotnie zmieniało wydawcę, wszystko wskazuje jednak na to, że obecnie nad karcianką znów zaświeciło słońce.
Trzeba jednak przyznać, że scena turniejowa gry rozwija się bardzo dynamicznie, a graczy przybywa. Już oficjalne form Veto! przestało świecić pustkami i bardzo dobrze, bo rodzima produkcja oferuje setki niezwykle klimatycznych, a zarazem posiadających walory edukacyjne kart, z których składamy talie; nie jest to gra prosta i trzeba poświęcić trochę czasu, aby w pełni opanować zasady rządzące rozgrywką, jednak głębia taktyczna, niezliczone możliwości kreowania własnego, unikalnego stylu gry oraz strategii gwarantują satysfakcjonującą rozgrywkę każdemu, kto wciągnie się w Veto!.

Veto – szlachecka gra karciana – musisz w nią zagrać!
Przede wszystkim początkowo karty SGK Veto! podzielone zostały na pięć frakcji, ale obecnie jedna z nich (Osmanowie) nie jest wspierana, nie oznacza to jednak, że nie mamy w czym wybierać. Generalnie poszczególne frakcje są dobrze zbalansowane i odpowiednio zróżnicowane pod wględem preferowanego stylu gry. Oczywiście awanturników powinni wybrać ci gracze, którzy chcą prowadzić agresywną ofensywę na polu elekcyjnym (postacie znajdujące się na polu elekcyjnym, w odróżnieniu od tych obserwujących potyczkę na polu karmazynów, mogą wyzywać na pojedynek).

Poker – jak nauczyć się w niego grać

Trzeba przyznać, że na pewno każdy z nas od czasu do czasu zajmuje się jakąś rozrywką. Oczywiście zwykle włączamy sobie wtedy ulubione gry komputerowe lub siadamy przed telewizorem i zajmujemy się oglądaniem telewizji. Okazuje się jednak, że rozrywkę mogą nam zapewnić również inne rzeczy. Między innymi wspaniałą zabawą będzie np. gra w karty, ponieważ możemy postawić przy tym na pokera, który jest jedną z najpopularniejszych gier karcianych. Poniżej znajdziesz krótki artykuł, dotyczący tego jak opanować jego podstawy i zostać później mistrzem. Przeczytaj go koniecznie!

Od czego w ogóle należy zacząć?
Zacznijmy od tego, że na samym początku warto zapoznać się z podstawowymi zasadami tej gry. Ale spokojnie, jeśli jednak wciąż ich nie opanowaliśmy, możemy zakupić do tego celu specjalne poradniki. Przede wszystkim, obecnie w księgarniach znajdziemy już wiele książek o grach karcianych, to w nich znajdują się krótkie opisy i poradniki do każdej gry, wśród nich na pewno będzie poker. Natomiast jeśli jednak nie chcemy wydawać pieniędzy na takie książki, możemy znaleźć gotowe poradniki w Internecie. Zwykle wystarczy, że przejrzymy strony dotyczące gier karcianych, a wśród artykułów na takich stronach na pewno znajdziemy m.in. ciekawe strategie pokerowe i różne sztuczki oraz triki.

Podstawowe zasady pokera
Generalnie rzecz ujmując zanim jednak zaczniemy zagłębiać się w ten temat, poznajmy podstawowe zasady pokera, ponieważ w końcu od czegoś trzeba zacząć. Dlatego dopiero później możemy zainteresować się nieco ciekawszymi trikami. Trzeba przyznać, że w końcu każdy, zaawansowany gracz ma swoje własne strategie pokerowe. W związku z tym możemy więc spokojnie zapoznać się z tymi najpopularniejszymi, a znajdziemy je na wielu stronach internetowych. Jednak osoby mocno zainteresowane tematyką pokera, jak również samymi graczami ze ścisłej czołówki, mogą w sieci znaleźć również opisy i osiągnięcia najlepszych polskich pokerzystów. Warto wspomnieć o tym, że znajdziemy je na przykład na portalu PokerBreak LIVE. Ale mało tego, dodatkowo, odwiedźmy również różnorodne fora internetowe. Musisz wiedzieć, że to właśnie na nich ludzie z całego świata dzielą się ze sobą opiniami i poradami. Spokojnie, na pewno znajdziemy dla siebie fora dotyczące gier karcianych i będziemy mogli wtedy aktywnie się na nich wypowiadać. Natomiast jeśli będziemy mieć jakiś problem z naszą grą, po prostu opowiedzmy o nim na takim forum. Oczywiście najlepsi polscy pokerzyści na pewno szybko nam odpowiedzą i rozwieją nasze wątpliwości. Dlatego czasem warto poradzić się drugiej osoby, która ma już pewne doświadczenie w danej dziedzinie.

Poker – jak nauczyć się w niego grać

Trzeba przyznać, że na pewno każdy z nas od czasu do czasu zajmuje się jakąś rozrywką. Oczywiście zwykle włączamy sobie wtedy ulubione gry komputerowe lub siadamy przed telewizorem i zajmujemy się oglądaniem telewizji. Okazuje się jednak, że rozrywkę mogą nam zapewnić również inne rzeczy. Między innymi wspaniałą zabawą będzie np. gra w karty, ponieważ możemy postawić przy tym na pokera, który jest jedną z najpopularniejszych gier karcianych. Poniżej znajdziesz krótki artykuł, dotyczący tego jak opanować jego podstawy i zostać później mistrzem. Przeczytaj go koniecznie!

Od czego w ogóle należy zacząć?
Zacznijmy od tego, że na samym początku warto zapoznać się z podstawowymi zasadami tej gry. Ale spokojnie, jeśli jednak wciąż ich nie opanowaliśmy, możemy zakupić do tego celu specjalne poradniki. Przede wszystkim, obecnie w księgarniach znajdziemy już wiele książek o grach karcianych, to w nich znajdują się krótkie opisy i poradniki do każdej gry, wśród nich na pewno będzie poker. Natomiast jeśli jednak nie chcemy wydawać pieniędzy na takie książki, możemy znaleźć gotowe poradniki w Internecie. Zwykle wystarczy, że przejrzymy strony dotyczące gier karcianych, a wśród artykułów na takich stronach na pewno znajdziemy m.in. ciekawe strategie pokerowe i różne sztuczki oraz triki.

Podstawowe zasady pokera
Generalnie rzecz ujmując zanim jednak zaczniemy zagłębiać się w ten temat, poznajmy podstawowe zasady pokera, ponieważ w końcu od czegoś trzeba zacząć. Dlatego dopiero później możemy zainteresować się nieco ciekawszymi trikami. Trzeba przyznać, że w końcu każdy, zaawansowany gracz ma swoje własne strategie pokerowe. W związku z tym możemy więc spokojnie zapoznać się z tymi najpopularniejszymi, a znajdziemy je na wielu stronach internetowych. Jednak osoby mocno zainteresowane tematyką pokera, jak również samymi graczami ze ścisłej czołówki, mogą w sieci znaleźć również opisy i osiągnięcia najlepszych polskich pokerzystów. Warto wspomnieć o tym, że znajdziemy je na przykład na portalu PokerBreak LIVE. Ale mało tego, dodatkowo, odwiedźmy również różnorodne fora internetowe. Musisz wiedzieć, że to właśnie na nich ludzie z całego świata dzielą się ze sobą opiniami i poradami. Spokojnie, na pewno znajdziemy dla siebie fora dotyczące gier karcianych i będziemy mogli wtedy aktywnie się na nich wypowiadać. Natomiast jeśli będziemy mieć jakiś problem z naszą grą, po prostu opowiedzmy o nim na takim forum. Oczywiście najlepsi polscy pokerzyści na pewno szybko nam odpowiedzą i rozwieją nasze wątpliwości. Dlatego czasem warto poradzić się drugiej osoby, która ma już pewne doświadczenie w danej dziedzinie.

Gry karciane – wszystko co powinieneś o nich wiedzieć

Trzeba przyznać, że nieodłącznym elementem palety rozrywek jakimi wypełniano czas wolny w czasach żołnierzy, których rekonstrukcją się zajmujemy, była gra w karty. Poza tym o popularności tego sposobu nudy zaświadcza całe mnóstwo pamiętnikarskich przekazów. Poniżej znajdziesz krótki artykuł, dotyczący gier karcianych. Przeczytaj go koniecznie!

Początki gier karcianych
Zacznijmy od tego, że gry służyły czystej rozrywce, zabawie, ale także hazardowi. Oczywiście tak jak w dzisiejszych czasach, istniały mniej i bardziej wyrafinowane systemy gier, czyli od tych, których zaawansowanie wymagało tęgiego umysłu, a rozgrywka przypominała wojenną kampanię, aż po te, które swoją prostotą, ale i emocjonalną nieprzewidywalnością miały zajmować stojących na krótkim popasie wiarusów armii wszystkich frontów.

Pamfil – Zasady gry
Przede wszystkim gra się niepełną talią kart polskich (32 sztuki – tzw. talią pikietową lub skatową) w trzy osoby, całą talią (36) – przy większej liczbie graczy. Natomiast starszeństwo kart jest następujące: pamfil (walet treflowy), tuz (as), król, wyżnik (dama), niżnik (walet), kralka (dziesiątka), dziewiątka, ósemka, siódemka. Chodzi oto, że każdy z grających otrzymuje po pięć kart – najpierw trzy, potem dwie, ostatnia karta włożona pod spód talonu wskazuje na atut. Potem gracz po lewej rozdającego jest zobowiązany do grania (musi zebrać min. dwie lewy), może też wymienić jedną, kilka lub wszystkie karty, które trzyma w ręce na nowe z talonu. Dopiero następni gracze mogą zadeklarować udział w grze albo pasować, jednakże sama wymiana karty zobowiązuje do grania.
Poza tym obowiązuje dodawanie do koloru i przebijanie. Przede wszystkim ten kto po rozdaniu lub po wymianie kart ma w ręku pięć kart jednego koloru, wygrywa partię bez rozgrywki (tzw. mucha). Natomiast jeżeli dwóch lub więcej graczy ma muchę pierwszeństwo ma ta w kolorze atutowym, w innym wypadku decyduje ilość punktów w kartach (figury po dziesięć pkt., blotki – stosownie do ilości oczek).

Punktacja końcowa
Generalnie rzecz ujmując gra deklarowana: poniżej dwóch lew – minus 3 pkt, dwie lewy – 0 pkt, trzy lewy – 3 pkt, cztery lewy – 4 pkt, pięć lew – 5 pkt. Natomiast bez deklaracji gry: brak lewy – 0 pkt, za każdą zdobytą lewę – 1 pkt. Poza tym dodatkowo: mucha – 5 pkt. Chodzi oto, że w obecności pamfila, czyli niżnika żołędnego, punkty za lewy i muchę liczą się podwójnie.

Mariasz – Zasady gry
Trzeba przyznać, że najstarszą kartą jest pamfil, czyli wyżnik kozerny. Wtedy to w kartach jest 138 pkt.: pamfil – 11 pkt, tuz (as) – 11 pkt, kralka (dziesiątka) – 10 pkt, król – 4 pkt, wyżnik (dama) – 3 pkt, niżnik (walet) – 2 pkt, dziewiątka, ósemka, siódemka, szóstka – 0 pkt, ostatnia lewa – 10 pkt.