Recenzja gry karcianej Veto

Czy lubicie pięknie wykonane, kolekcjonerskie gry karciane, ale nie interesują was klimaty fantasy czy science-fiction? No cóż, jeśli na oba te pytania odpowiadacie twierdząco, powinniście się zainteresować polską, szlachecką grą karcianą Veto!, która przeżywa drugą młodość i znów wkracza w fazę świetności! Poniżej znajdziesz krótką recenzję gry karcianej Veto. Przeczytaj ją koniecznie!

Veto – szlachecka gra karciana
Zacznijmy od tego, że Veto! to rodzima karcianka kolekcjonerska, rozgrywająca się w realiach XVII-wiecznej Rzeczpospolitej. Przede wszystkim gra buduje interesującą historię alternatywną, w której mieszają się wątki autentyczne, treści literackie oraz staropolskie mity i legendy. Jednak obok postaci historycznych, takich jak Jan Kazimierz, książe Jeremi Wiśniowiecki czy Bogusław Radziwiłł pojawiają się bohaterowie sienkiewiczowscy oraz powieści Dumasa: Skrzetuski, Podbipięta czy Wołodyjowski. Oczywiście nie brakuje również czartów i upiorów, w których istnienie święcie wierzyli obywatele Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Historia gry karcianej Veto
Generalnie rzecz ujmując historia szlacheckiej gry karcianej Veto! jest długa i burzliwa. Warto wspomnieć o tym, że grę stworzył Krzysztof Schechtel, pierwsza edycja ukazywała się w latach 2004-2005, druga, obecnie obowiązująca, jest dostępna w 2007 roku. Oczywiście przez lata Veto! kilkakrotnie zmieniało wydawcę, wszystko wskazuje jednak na to, że obecnie nad karcianką znów zaświeciło słońce.
Trzeba jednak przyznać, że scena turniejowa gry rozwija się bardzo dynamicznie, a graczy przybywa. Już oficjalne form Veto! przestało świecić pustkami i bardzo dobrze, bo rodzima produkcja oferuje setki niezwykle klimatycznych, a zarazem posiadających walory edukacyjne kart, z których składamy talie; nie jest to gra prosta i trzeba poświęcić trochę czasu, aby w pełni opanować zasady rządzące rozgrywką, jednak głębia taktyczna, niezliczone możliwości kreowania własnego, unikalnego stylu gry oraz strategii gwarantują satysfakcjonującą rozgrywkę każdemu, kto wciągnie się w Veto!.

Veto – szlachecka gra karciana – musisz w nią zagrać!
Przede wszystkim początkowo karty SGK Veto! podzielone zostały na pięć frakcji, ale obecnie jedna z nich (Osmanowie) nie jest wspierana, nie oznacza to jednak, że nie mamy w czym wybierać. Generalnie poszczególne frakcje są dobrze zbalansowane i odpowiednio zróżnicowane pod wględem preferowanego stylu gry. Oczywiście awanturników powinni wybrać ci gracze, którzy chcą prowadzić agresywną ofensywę na polu elekcyjnym (postacie znajdujące się na polu elekcyjnym, w odróżnieniu od tych obserwujących potyczkę na polu karmazynów, mogą wyzywać na pojedynek).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *