Gra karciana Veto – dlaczego warto w nią grać?

Trzeba przyznać, że dobra, bo nowoczesna, Szlachecka Gra Karciana VETO! to absolutne novum – jednocześnie złożona i dynamiczna, czerpiąca z najlepszych wzorców, lecz przy tym oryginalna. Poza tym czasem zabawna jak Stańczyk, czasem poważna jak rozbiory – ale na pewno nie nudna. No cóż, wiemy to, bo ją stworzyliśmy. Poniżej znajdziesz krótką recenzję gry karcianej VETO! Przeczytaj ją koniecznie!

Gry karciane – jak ich nie kochać?
Zacznijmy od tego, że kochamy gry karciane, ale nie podchodzimy do nich bezkrytycznie; znamy się na nich, ale nie uważamy się za wszechwiedzących. Mało tego, od dawna są naszą pasją, a teraz to dodatkowo praca – a my lubimy dobrą robotę tak samo, jak dobre gry.
Trzeba przyznać, że zespół tworzący VETO! na każdym etapie pracy wkładał wiele wysiłku, by jej ostatecznym efektem nie był ani garażowy potworek bazujący na jednym nośnym pomyśle, ani nawet ledwie przeciętna gra, nieco tylko odstająca od zachodnich standardów. Rzecz jasna udało nam się – VETO! jest grą pod każdym względem oryginalną i profesjonalną: począwszy od znakomitego historycznego klimatu, pełnego smaczków i cytatów, przez profesjonalny projekt kart i świetne ilustracje aż po sprawdzoną przez kilkanaście grup betatesterów grywalność.

Gra karciana, bo… pełna kart do grania
Przede wszystkim gra rozpoczyna się jeszcze zanim siądziecie do stołu, ponieważ musisz ustalić którą frakcję wybierasz, Radziwiłłów, czy Dworską czy Awanturników? A może Wiśniowieckich? Koniecznie zdecyduj szybko, najlepiej już dziś, bo zestawy startowe VETO! dostępne będą w sklepach w czterech wersjach – innej dla każdej frakcji. Natomiast talię uzupełniać będziesz mógł już bez wahania, bo zestawy uzupełniające są uniwersalne.
Powiedzmy, że wybrałeś więc Frakcję, jej karta leży przed Tobą na stole; na niej herb, opis specjalnych zdolności frakcji oraz informacja o początkowej wielkości Skarbu (nie narzekaj, inni mają jeszcze mniej). Oczywiście na środku stołu leżą starannie odliczone znaczniki – to pula Kresek, szlacheckich głosów, o które będziesz walczył. Natomiast po lewej stronie masz Kredens – zbiór kart, z których możesz korzystać w tej rozgrywce, w ręku Dwór – te karty określają Twoje bieżące możliwości. Potem rzucasz na nie okiem – ładne, tylko… o co chodzi?
Musisz wiedzieć, że każda karta Twoja i karty przeciwników należą do jednego z czterech rodzajów: Postaci, Moderunku, Posesji lub Efektów.
Jest dużo postaci – oto prawdziwi bohaterowie. Trzeba przyznać, że wystawianie Postaci i pojedynki między nimi – na słowa i na szable – to esencja gry i jedyna pewna droga do zwycięstwa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *