polskienglishdeutsch

Achi

Kolejna wersja gry planszowej typu kółko i krzyżyk. Achi pochodzi z Ghany, gdzie grana jest przez tamtejsze ludy takie jak Azande. W Achi gra się także w Nigerii. Niektóre źródła podają, że gra tego typu znana była już w starożytnym Rzymie. Zasady eliminujące możliwość zaistnienia remisu powodują, że gra jest ciekawsza od klasycznej gry w kółko i krzyżyk.

Epoka: Starożytność

Region: Afryka


Zasady

Plansza do gry jest taka sama jak do gry Tapatan Wygląda ona jak duży kwadrat z zaznaczonymi przekątnymi i dwiema liniami (jedną pionową drugą poziomą) przechodzącymi przez środek tego kwadratu. Polami są punkty, w jakich te linie się łączą i krzyżują.

Pionki i gracze

Gra dwóch graczy, z których każdy ma po cztery pionki.

Poruszanie się

W fazie początkowej układają na przemian swoje pionki na planszy. Nie można przesuwać ich do póki wszystkie nie zostały ustawione na planszy. W fazie drugiej gracze przesuwają po jednym swoim pionku na wolne pole. Jeśli gracz nie ma takiej możliwości traci kolejkę.

Wygrana

Wygrywa ten z graczy, który ułoży w linii trzy swoje pionki.

Wariant

Każdy z graczy ma po 3 pionki. Gra wtedy nie różni się od Tapatan.

 


Źródła:

http://www.math.cornell.edu/~mec/2003-2004/graphtheory/tictactoe/howtoplayttt.html

http://www.wired.com/geekdad/2007/12/ancient-game-bi/

Podobne strony
•  Tsoro Yematatu
•  Dara
•  Shisima
•  Tapatan
•  Tant Fant
•  Mu Torere
powrót

Aktualności

V Podwawelskie Spotkanie z Grą Historyczną... stworzone dla Ciekawych świata.

Zapraszamy na V Podwawelskie Spotkanie z Grą Historyczną i Strategiczną stworzone nie tylko dla miłośników gier planszowych i historii, ale każdej osoby ciekawej świata i lubiącej dobrą zabawę. Będzię mozna odkryć wspaniałe dziedzictwo dawnych rozrywek. tradycyjne gry naszej marki z różnych epok i kultur: szachy Wikingów, Senet - Najstarsza gra Świata, Fortece Polską, średniowieczne warcaby i wiele innych. Będziemy grać w wiele gier historycznych. Będzie można poznać i pograć w historyczne gry strategiczne: Sukcesorzy Aleksandra Wielkiego Virgin Queen, Sekigahara, 1863 - pierwsza w Polsce gra o Powstaniu Styczniowym, Sciezki Chwały, Orzeł i Gwiazda,Zimna Wojna i wiele innych.  Kiedy i gdzie: Gramy w MDK Dom Harcerza od piątku 24.04.2015 do niedzieli 26.04.2015: piątek: 16.00 -24.00, sobota 10.00 - 24.00 i niedziela 10.00 - 16.00.   Zapraszamy. 

Więcej

Wieczór z grami libańskimi w Domu Bretanii w Poznaniu

Zapraszamy 27.03. (piątek) g. 18:00 Wieczór z tradycyjnymi grami libańskimi Szansa na zagranie w Tryktraka (prawdopodobnie najlepsza gra losowa świata), Alquerque (arabska poprzedniczka warcabów), Królewską Grę w Dwadzieścia Pól, Senet (najstarsza gra świata), Damę (Warcaby Tureckie) czy w Mancalę (gra w poruszanie kamieni) przy herbacie libańskiej. http://www.dombretanii.org.pl/pl/item_194.html   Fundacja Poznań Ille-et-Vilaine Dom Bretanii Stary Rynek 37 61-772 Poznań POLSKA

Więcej