polskienglishdeutsch

Ashte Kashte

Tradycyjna gra bengalska.

Jest kolejną starożytną grą typu wyścig. Przez niektórych jest uważana za poprzedniczkę pachisi, od której z kolei wywodzi się nasz chińczyk. Nazwa podobnie jak w przypadku Pachisi ma związek z nazwą rzutów. Ashte jest to nazwa rzutu o najniższej wartości (1) a Kashte to określenie rzutu o wartości najwyższej (8). Można spotkać inne podobne do Ashte Kashte gry przykładowo: Chauka Bara.

Epoka: Starożytność

Region: Azja


Zasady

Plansza

Rozgrywka jest prowadzona na planszy 7 na 7 pól. Pośrodku każdego z zewnętrznych rzędów znajdują się pola specjalne. Jest ich w sumie 4. Ponadto jest jeszcze jedno pole specjalne w środku planszy.

Zawodnicy

W Ashte Kashte grać może od dwóch do 4 osób. Każdy gracz ma po cztery pionki.

Rzuty i ruchy

Do rzutów podobnie jak w Pachisi używa się tutaj muszelek kaurii (porcelanek). W Ashte Kashte używa się czterech. Liczba muszelek, jaka wypadnie otwartą strona przelicza, się na punkty wg. następującego schematu:

0 – 8 i dodatkowy rzut
1 – 1
2 – 2
3 – 3
4 – 4 i dodatkowy rzut

Do gry wchodzi się przez jedno wybrane pole specjalne korzystając z dowolnego rzutu. Każdy gracz startuje z innego pola specjalnego. Szlak podróży po planszy pokazuję rysunek.

Bicie

Piony zbija się przez wejście swoim pionem na pole zajmowane przez przeciwnika.

Pola specjalne

Piony stojące na polu specjalnym nie mogą być bite. Nie przeszkadza to w wejściu na plansze zawodnikowi, na którego polu się stoi, gdyż nie trzeba stawać na polu startowym należy tylko przez nie przejść.

Piony specjalne

Stawiając na polu zajmowanym przez swojego pionka można stworzyć w ten sposób, podwójnego, potrójnego lub nawet poczwórnego pionka, który porusza się jak jeden pionek. Taki pion może zostać zbity przez równego sobie albo większego pionka.

Zwycięstwo

Wygrywa ten z zawodników, który doprowadzi wszystkie swoje piony do prowadzi do centralnego pola zwanego Niebem. Aby do niego wejść trzeba mieć rzut o odpowiedniej liczbie oczek równej liczbie pól brakujących do jego osiągniecia.


Źródła:

Podobne strony
•  Chauka Bara
•  Pachisi
powrót

Aktualności

V Podwawelskie Spotkanie z Grą Historyczną... stworzone dla Ciekawych świata.

Zapraszamy na V Podwawelskie Spotkanie z Grą Historyczną i Strategiczną stworzone nie tylko dla miłośników gier planszowych i historii, ale każdej osoby ciekawej świata i lubiącej dobrą zabawę. Będzię mozna odkryć wspaniałe dziedzictwo dawnych rozrywek. tradycyjne gry naszej marki z różnych epok i kultur: szachy Wikingów, Senet - Najstarsza gra Świata, Fortece Polską, średniowieczne warcaby i wiele innych. Będziemy grać w wiele gier historycznych. Będzie można poznać i pograć w historyczne gry strategiczne: Sukcesorzy Aleksandra Wielkiego Virgin Queen, Sekigahara, 1863 - pierwsza w Polsce gra o Powstaniu Styczniowym, Sciezki Chwały, Orzeł i Gwiazda,Zimna Wojna i wiele innych.  Kiedy i gdzie: Gramy w MDK Dom Harcerza od piątku 24.04.2015 do niedzieli 26.04.2015: piątek: 16.00 -24.00, sobota 10.00 - 24.00 i niedziela 10.00 - 16.00.   Zapraszamy. 

Więcej

Wieczór z grami libańskimi w Domu Bretanii w Poznaniu

Zapraszamy 27.03. (piątek) g. 18:00 Wieczór z tradycyjnymi grami libańskimi Szansa na zagranie w Tryktraka (prawdopodobnie najlepsza gra losowa świata), Alquerque (arabska poprzedniczka warcabów), Królewską Grę w Dwadzieścia Pól, Senet (najstarsza gra świata), Damę (Warcaby Tureckie) czy w Mancalę (gra w poruszanie kamieni) przy herbacie libańskiej. http://www.dombretanii.org.pl/pl/item_194.html   Fundacja Poznań Ille-et-Vilaine Dom Bretanii Stary Rynek 37 61-772 Poznań POLSKA

Więcej