polskienglishdeutsch

Konane

Jest to starożytna planszowa gra hawajska zwana hawajskimi warcabami. Gra ta była bardzo popularna wśród Hawajczyków  Konane opisał sam James Cook w relacji z swej pierwszej wizyty na Hawajach. Ponoć zapalonym i bardzo dobrym graczem Konane był sam Kamehameha I pierwszy władca Hawajów, który zjednoczył wszystkie plemiona pod swoją władzą. W Konane grali mężczyźni i kobiety także wspólnie, co nie było zwykłe w obyczajach Hawajczyków, w których większość rytuałów i zajęć była zarezerwowana tylko dla jednej płci. W latach dwudziestych dwudziestego wieku gra uległa praktycznie zapomnieniu. Jednak pod koniec XX wieku znów stała się popularna pośród mieszkańców Hawajów.

Epoka: Starożytność

Region: Australia, Nowa Zelandia i Oceania


Zagraj w Konane - grę wielkich wodzów hawajskich.

Zasady

Plansza

Plansze do gry w Konane mają zazwyczaj kwadratowy kształt i wymiary od 6 na 6 do 14 na 14 pól.

Pionki i gracze

W grze bierze udział dwóch graczy. Każdy z nich ma równą liczbę pionków odpowiadającej połowie liczby pól. Tradycyjnie grano kamieniami w dwóch kolorach. Pionki są koloru czarne i białego. Pionki układa się w rzędach po skosie na planszy na przemian białe i czarne.

Poruszanie – Bicie

Pierwszy porusza się gracz używający czarnych pionków. O tym kto gra czarnymi decyduje losowanie z ręki (ence pęce, w której ręce). Osoba grająca czarnymi jest zobowiązana do usunięcia z planszy jednego swojego pionka. Z jednego z środkowych pól gry. Następnie grający białymi wykonuję bicie, które jest jedyną możliwą formą poruszania się po planszy pionków. Bicie wykonuję się przez przeskoczenie za sąsiedniego pionka przeciwnika swoim pionkiem na wolne za nim pole. Bicie dokonuje się pionowo lub poziomo. Nie można bić po skosie. Można dokonać kilku bić w jednej rundzie ale tylko, jeśli są one możliwe do wykonania w tym samym kierunku (po tej samej linii) co poprzednie bicie.

Wygrana

Wygrywa gracz w momencie, gdy jego przeciwnik nie może już wykonać legalnego ruchu.

Propozycja

Ponieważ gra toczy się dość szybko proponuje się stosowanie znacznika, który przesuwa gracz po wykonaniu swojej kolejki przeciwnikowi.


Źródła:

Podobne strony
•  Petteia
•  Surakarta
powrót

Aktualności

V Podwawelskie Spotkanie z Grą Historyczną... stworzone dla Ciekawych świata.

Zapraszamy na V Podwawelskie Spotkanie z Grą Historyczną i Strategiczną stworzone nie tylko dla miłośników gier planszowych i historii, ale każdej osoby ciekawej świata i lubiącej dobrą zabawę. Będzię mozna odkryć wspaniałe dziedzictwo dawnych rozrywek. tradycyjne gry naszej marki z różnych epok i kultur: szachy Wikingów, Senet - Najstarsza gra Świata, Fortece Polską, średniowieczne warcaby i wiele innych. Będziemy grać w wiele gier historycznych. Będzie można poznać i pograć w historyczne gry strategiczne: Sukcesorzy Aleksandra Wielkiego Virgin Queen, Sekigahara, 1863 - pierwsza w Polsce gra o Powstaniu Styczniowym, Sciezki Chwały, Orzeł i Gwiazda,Zimna Wojna i wiele innych.  Kiedy i gdzie: Gramy w MDK Dom Harcerza od piątku 24.04.2015 do niedzieli 26.04.2015: piątek: 16.00 -24.00, sobota 10.00 - 24.00 i niedziela 10.00 - 16.00.   Zapraszamy. 

Więcej

Wieczór z grami libańskimi w Domu Bretanii w Poznaniu

Zapraszamy 27.03. (piątek) g. 18:00 Wieczór z tradycyjnymi grami libańskimi Szansa na zagranie w Tryktraka (prawdopodobnie najlepsza gra losowa świata), Alquerque (arabska poprzedniczka warcabów), Królewską Grę w Dwadzieścia Pól, Senet (najstarsza gra świata), Damę (Warcaby Tureckie) czy w Mancalę (gra w poruszanie kamieni) przy herbacie libańskiej. http://www.dombretanii.org.pl/pl/item_194.html   Fundacja Poznań Ille-et-Vilaine Dom Bretanii Stary Rynek 37 61-772 Poznań POLSKA

Więcej