polskienglishdeutsch

Leopard Hunt Game - Polowanie leoparda

Jest to grupa tradycyjnych gier planszowych grywanych na obszarze Azji południowej. Gry te należą do kategorii logicznych gier strategicznych, przez co są świetnym treningiem umysłowym. Gry w swej zasadzie podobne są do lisa i gęsi. Mamy tu dwa zespoły: liczniejszy leopardów i mniej liczny tygrysów. Celem leopardów jest schwytać w pułapkę tygrysy przez ich unieruchomienie. Celem zaś tygrysów jest zaś wybicie leopardów. Podstawowa figura, na jakiej opiera się kształt tego rodzaju gier, to trójkąt. Gry tego typu posiadają wiele różnych nazw i odmian w zależności od regionu czy też kultury, w jakiej są one grane. Gra ta uczy bardzo ważnej rzeczy, że grupa słabszych zwana tradycyjnie leopardami, psami i owcami może sobie poradzić z silniejszymi dobrze koordynując swoje działania.

Epoka: Starożytność

Region: Azja


Plansza

Trójkąt równoramienny przedzielony na pól jedną linią pionową i dwiema poziomymi. Przecięcia linii i rogi planszy są polami gry.

Gracze - piony

Jeden tygrys. Pięć lub sześć leopardów nazywanych także owcami, psami.

Poruszanie

I Faza: Tygrys zajmuje górny róg planszy. Gracz grający leopardami dostawia je na dowolne pole planszy. W tej fazie i następnej tygrys może się poruszać na najbliższe wolne pole lub bić piony przeciwnika przez przeskakiwanie ich jak w warcabach (krótki skok na wolne pole w linii prostej za bitym pionem). Bicie nie jest obowiązkowe, ale możliwe jest tylko jedno na turę.

II Faza: Leopardy poruszają się na najbliższe wolne pole połączone linią. Leopardy nie mogą bić tygrysów.

Zwycięstwo

Wygrywają tygrysy, gdy zbiją wszystkie piony leopardów.
Leopardy wygrywają, gdy uniemożliwią dalszy ruch tygrysowi (nie ma wolnego pola sąsiedniego, ani nie może zbić żadnego leoparda).


Źródła: 

Podobne strony
•  Szesnastu Żołnierzy
powrót

Aktualności

V Podwawelskie Spotkanie z Grą Historyczną... stworzone dla Ciekawych świata.

Zapraszamy na V Podwawelskie Spotkanie z Grą Historyczną i Strategiczną stworzone nie tylko dla miłośników gier planszowych i historii, ale każdej osoby ciekawej świata i lubiącej dobrą zabawę. Będzię mozna odkryć wspaniałe dziedzictwo dawnych rozrywek. tradycyjne gry naszej marki z różnych epok i kultur: szachy Wikingów, Senet - Najstarsza gra Świata, Fortece Polską, średniowieczne warcaby i wiele innych. Będziemy grać w wiele gier historycznych. Będzie można poznać i pograć w historyczne gry strategiczne: Sukcesorzy Aleksandra Wielkiego Virgin Queen, Sekigahara, 1863 - pierwsza w Polsce gra o Powstaniu Styczniowym, Sciezki Chwały, Orzeł i Gwiazda,Zimna Wojna i wiele innych.  Kiedy i gdzie: Gramy w MDK Dom Harcerza od piątku 24.04.2015 do niedzieli 26.04.2015: piątek: 16.00 -24.00, sobota 10.00 - 24.00 i niedziela 10.00 - 16.00.   Zapraszamy. 

Więcej

Wieczór z grami libańskimi w Domu Bretanii w Poznaniu

Zapraszamy 27.03. (piątek) g. 18:00 Wieczór z tradycyjnymi grami libańskimi Szansa na zagranie w Tryktraka (prawdopodobnie najlepsza gra losowa świata), Alquerque (arabska poprzedniczka warcabów), Królewską Grę w Dwadzieścia Pól, Senet (najstarsza gra świata), Damę (Warcaby Tureckie) czy w Mancalę (gra w poruszanie kamieni) przy herbacie libańskiej. http://www.dombretanii.org.pl/pl/item_194.html   Fundacja Poznań Ille-et-Vilaine Dom Bretanii Stary Rynek 37 61-772 Poznań POLSKA

Więcej