polskienglishdeutsch

Mancala

Jest to nazwa pojedynczej gry i zarazem określenie całej rodzinny gier znanych na niemal całym świecie: w Afryce, na Bliskim Wschodzie, w Indiach, w południowo-wschodniej Azji, na Karaibach a także w części Ameryki Łacińskiej. Po za tymi regionami gra ta znana są także w innych częściach świata. Gry tego typu są jednymi z najstarszych gier na świecie. Znane są plansz odnalezione w Egipcie i pochodzące z drugiej połowy II tysiąclecia przed naszą erą. Jeden z egzemplarzy znalezionych w Kenii jest datowany nawet na okres neolitu. Nazwa gry mancala wywodzi się z języka arabskiego od słowa Naqala – poruszać się. Inna popularna nazwa tych gier wywodząca się z Afryki to Wari lub Oware co oznacza domy. Gry typu mancala doczekały się własnej typologii określa się je jako gry count and capture (policz i zbij) lub pit and pebble (dołki i kamienie). Gry z rodzinny mancala są gwarancją przyjemnej rozrywki i dobrych ćwiczeń umysłowych.

Epoka: Starożytność

Region: Afryka


Zasady

Przedstawiamy wersję gry znaną i graną w świecie arabskim.

Plansza

Plansza mancali składa się z 14 pól – dołków: 12 pól jest ustawionych w dwóch rzędach po 6 i po jednym dołku z lewej i prawej strony rzędów. Te dwa pola są polami specjalnymi zwanymi magazynami.

Pionki i gracze

W grze bierze udział dwóch graczy. Pionkami są kamienie. Pionki nie przynależą do żadnego z graczy. Każdy z graczy kontroluję 6 pól zwykłych w jednym rzędzie i jeden magazyn, który znajduje się po prawej stronie rzędu. Na starcie w każdym zwykłym dołku znajduje się po trzy pionki – kamienie.

Poruszanie się – rozsiewanie

Każdy gracz w swojej kolejce bierze kamienie z jednego dowolnie wybranego dołka w swoim rzędzie i przerzuca po jednym do następnych pól. Przykładowo jeśli ma w dołku siedem kamieni to przerzuca je do siedmiu następnych dołków w tym swoich, swojego magazynu dołków przeciwnika a także jego magazynów. Grę toczy się w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Jeśli ostatni z kamieni przy ruchu gracza trafia do jego magazynu. Wtedy zyskuje dodatkowy rzut. Magazyn przeciwnika przeskakuję się go.

Bicie

Zachodzi w momencie, gdy w swoim ruchu gracz przesuwa kamienie tak, że ostatni kamień zostaje zasiany na pustym polu znajdującym się w jego rzędzie. Wtedy pionki znajdujące się w przeciwnym dołku w rzędzie przeciwnika zostają zbite i trafiają do magazynu gracza, który wykonał ruch bijący.

Wygrana i koniec gry

Koniec gry zachodzi, gdy wszystkie pionki zostały zebrane lub znalazły się po jednej stronie albo jeden z graczy uzbierał 25 pionków w swoim magazynie.


Źródła:

 

Podobne strony
•  Oware
•  Mankala - Niezwykła Gra Ludów Świata
powrót

Aktualności

V Podwawelskie Spotkanie z Grą Historyczną... stworzone dla Ciekawych świata.

Zapraszamy na V Podwawelskie Spotkanie z Grą Historyczną i Strategiczną stworzone nie tylko dla miłośników gier planszowych i historii, ale każdej osoby ciekawej świata i lubiącej dobrą zabawę. Będzię mozna odkryć wspaniałe dziedzictwo dawnych rozrywek. tradycyjne gry naszej marki z różnych epok i kultur: szachy Wikingów, Senet - Najstarsza gra Świata, Fortece Polską, średniowieczne warcaby i wiele innych. Będziemy grać w wiele gier historycznych. Będzie można poznać i pograć w historyczne gry strategiczne: Sukcesorzy Aleksandra Wielkiego Virgin Queen, Sekigahara, 1863 - pierwsza w Polsce gra o Powstaniu Styczniowym, Sciezki Chwały, Orzeł i Gwiazda,Zimna Wojna i wiele innych.  Kiedy i gdzie: Gramy w MDK Dom Harcerza od piątku 24.04.2015 do niedzieli 26.04.2015: piątek: 16.00 -24.00, sobota 10.00 - 24.00 i niedziela 10.00 - 16.00.   Zapraszamy. 

Więcej

Wieczór z grami libańskimi w Domu Bretanii w Poznaniu

Zapraszamy 27.03. (piątek) g. 18:00 Wieczór z tradycyjnymi grami libańskimi Szansa na zagranie w Tryktraka (prawdopodobnie najlepsza gra losowa świata), Alquerque (arabska poprzedniczka warcabów), Królewską Grę w Dwadzieścia Pól, Senet (najstarsza gra świata), Damę (Warcaby Tureckie) czy w Mancalę (gra w poruszanie kamieni) przy herbacie libańskiej. http://www.dombretanii.org.pl/pl/item_194.html   Fundacja Poznań Ille-et-Vilaine Dom Bretanii Stary Rynek 37 61-772 Poznań POLSKA

Więcej