polskienglishdeutsch

Oware

Afrykańska odmiana gry typu mancala. Znana w wielu krajach pod wieloma nazwami i odmianami: Oware (Ghana), Abapa (język Akan), Ayoayo (Yoruba-Nigeria), Awale, Awele (Wybrzeże Kości Słoniowej), Ouri (Zielony Przylądek), Warri (Antigua, Barbados), Adji-Boto (plemię Ewe i Surinam) itd.

Epoka: Starożytność

Region: Afryka


Przedstawiamy wersje Abapa najpopularniejszą z odmian gry. Jej nazwa w języku Akan znaczy. Gra ta została uznana przez Roberta Charles Bella za jedną z dziesięciu najlepszych tradycyjnych gier świata. 

Plansza

Plansza do oware to dwanaście pól – domów ustawionych w dwóch rzędach.

Pionki i gracze

Oware to gra dla dwóch osób. Każdy z graczy posiada 6 pól w jednym rzędzie. W każdym domu umieszcza się na starcie po cztery pionki - ziarna.

Poruszanie – Sianie

Pionki tzn. ziarna rozsiewa się w ten sposób, że gracz pobiera z jednego pola po swojej stronie ziarna i rozsiewa po kolei na następne pola. Wyjątkiem jest sytuacja, w której rozsiewa się więcej niż 11 kamieni. Wtedy omija się pole, z którego wzięło się ziarna.

Zbijanie

Pionki - ziarna zbija się poprzez dostawienie ziaren po stronie przeciwnika tak, że w ostatnich polach z dosianymi ziarnami są 2 lub 3 ziarna w sumie. Wtedy gracz, który wykonał bijący ruch zbiera ziarna. Jeśli po dosianiu do dwóch lub trzech ma się nadal ziarna i sieje się dalej na pola nie dające po dosianiu bicia, wtedy bicie nie zachodzi i na polach wcześniejszych. 

Wielokrotne bicie:

Jeśli dosiano do dwóch lub trzech ziaren do ostatniego pola dosiewanego i do pól, do których dosiewano ziarna bezpośrednio przed nim, wtedy bicie zachodzi we wszystkich tych polach. Jeśli jednak dosiano do trzech w ostatnim polu a w polu przed nim do dwóch a w trzecim do 4 a czwartym do dwóch wtedy zbiera się kamienie tylko z dwóch ostatnich pól. 

Cel gry - zwycięstwo

Zebranie 25 ziaren. Jeśli każdy z graczy zebrał po 24 ziarna jest wtedy remis. Grę kończy się jeśli jeden z graczy ma puste pola a drugi wykonując ruch nie doprowadzi mu ziaren. Liczy się wtedy pionki.

Jeśli zostało nie wiele pionków ustawionych tak, że dalsza rozgrywka nie prowadzi do rozwiązania gracze mogą przerwać grę a wygrywa gracz z większą ilości kamieni.

Zabronione

Jest zbijanie ziaren po stronie przeciwnika, aby pozbawić go możliwości ruchu przez pozbawienie go ziaren. Jeśli gracz ma taką możliwość musi wykonać inny ruch. Gracz dokonujący zabronionego ruchu przegrywa.

Nakaz

Jeśli jeden z graczy nie ma już ziaren po swojej stronie, wtedy drugi jest zobowiązany wykonać ruch, który  mu dostarczy nowe ziarna. Jeśli nie ma takiej możliwości. Gra się kończy a kamienie po stronie przeciwnika wlicza się do puli gracza, po którego stronie się znajdowały.


Źródła:

 

Podobne strony
•  Mankala - Niezwykła Gra Ludów Świata
powrót

Aktualności

V Podwawelskie Spotkanie z Grą Historyczną... stworzone dla Ciekawych świata.

Zapraszamy na V Podwawelskie Spotkanie z Grą Historyczną i Strategiczną stworzone nie tylko dla miłośników gier planszowych i historii, ale każdej osoby ciekawej świata i lubiącej dobrą zabawę. Będzię mozna odkryć wspaniałe dziedzictwo dawnych rozrywek. tradycyjne gry naszej marki z różnych epok i kultur: szachy Wikingów, Senet - Najstarsza gra Świata, Fortece Polską, średniowieczne warcaby i wiele innych. Będziemy grać w wiele gier historycznych. Będzie można poznać i pograć w historyczne gry strategiczne: Sukcesorzy Aleksandra Wielkiego Virgin Queen, Sekigahara, 1863 - pierwsza w Polsce gra o Powstaniu Styczniowym, Sciezki Chwały, Orzeł i Gwiazda,Zimna Wojna i wiele innych.  Kiedy i gdzie: Gramy w MDK Dom Harcerza od piątku 24.04.2015 do niedzieli 26.04.2015: piątek: 16.00 -24.00, sobota 10.00 - 24.00 i niedziela 10.00 - 16.00.   Zapraszamy. 

Więcej

Wieczór z grami libańskimi w Domu Bretanii w Poznaniu

Zapraszamy 27.03. (piątek) g. 18:00 Wieczór z tradycyjnymi grami libańskimi Szansa na zagranie w Tryktraka (prawdopodobnie najlepsza gra losowa świata), Alquerque (arabska poprzedniczka warcabów), Królewską Grę w Dwadzieścia Pól, Senet (najstarsza gra świata), Damę (Warcaby Tureckie) czy w Mancalę (gra w poruszanie kamieni) przy herbacie libańskiej. http://www.dombretanii.org.pl/pl/item_194.html   Fundacja Poznań Ille-et-Vilaine Dom Bretanii Stary Rynek 37 61-772 Poznań POLSKA

Więcej