polskienglishdeutsch

Petteia

Planszowa gra logiczna starożytnych Greków. Była ona bardzo popularna w świecie antycznym. Grali w nią wielcy filozofowie Platon i Arystoteles. Arystoteles ucząc Aleksandra Macedońskiego odwoływał się do tej gry. Od petteia wywodzą się pewnie późniejsze gry jak przykładowo rzymskie latrunculi. 

Epoka: Starożytność

Region: Europa


Ćwicz swój umysł grając w logiczną grę starożytnych Greków.

Walory:

  • Ćwiczy myślenie strategiczne.
  • Trening Myślenia logicznego.
  • Rozwój wyobraźni.

To starożytna gra strategiczna wywodząca się z antycznej Grecji. Była on popularną grą pośród Greków, o czym świadczą opisy stosowane przez starożytnych filozofów. Przykładowo Platon stosował porównania do petteii w swoich dziełach. Podobnie uczeń Platona Arystoteles nauczając młodego Aleksandra Wielkiego porównywał obywateli bez państwa do izolowanych pionów Pettei. Gra ta była prawdopodobnie poprzedniczką rzymskiej gry latrunculi. Czasem można spotkać się z zamiennym stosowaniem tych nazw gier. Niektórzy grę te porównują do egipskiej seegi. Petteie bywa także nazywana Poleis, Polis, Miasto (City), Miasta (Miasta) Cities, Pessoi, Kamyki (Pebbles).

Zasady

Plansza

Do gry w petteia używa się prostokątnych lub kwadratowych plansz. Najczęściej jest to plansza o wymiarze 8 na 8 kwadratowych pól.

Gracze

Petteia jest grą dwuosobową. Na planszy osiem na osiem każdy z graczy ma 8 pionków. Jedne są białe drugie są czarne.

Poruszanie się

Pionki poruszają gracze na przemian. Zaczynają czarne. Każdy pionek porusza się o dowolną ilość pól pionowo lub poziomo. Nie wolno przeskakiwać pionków ani swoich ani przeciwnika. Jeśli na drodze pionka stoi pionek najdalej można się zatrzymać na sąsiadującym przy nim polu.

Bicie

Zachodzi przez przechwycenie czyli okrążenie pionka przeciwnika z dwóch stron. Przykładowo z prawej i lewej lub z góry i dołu. Tak samo zbija się kilka pionków stojących w rzędzie. Ścian planszy nie można stosować do zbijania.

Można jednak okrążyć pionki przeciwnika przy ścianie. Wtedy zostają unieruchomione ale niezbite. Trzeba uważać, aby przeciwnik nie wykorzystał swoich okrążonych pionków z pionkiem na zewnątrz do bicia oblegających pionków.

Gracz może w swojej kolejce wejść między dwa pionki przeciwne.

Cel gry

Zbić wszystkie pionki przeciwnika lub je unieruchomić.

Warianty

W niektórych wariantach gry każdy z graczy ma po 16 pionków.

Bicie zachodzi przez przechwycenie, ale nie można zbijać całych rzędów. Ale można dokonać wielokrotnego bicia wykonując jeden ruch, jeśli przechwyci się naraz kilka pionków. Przykładowo wchodząc między dwa pionki po bokach, których stały pionki atakującego.

 


Źródła:

 

Podobne strony
•  Konane
•  Seega
powrót

Aktualności

V Podwawelskie Spotkanie z Grą Historyczną... stworzone dla Ciekawych świata.

Zapraszamy na V Podwawelskie Spotkanie z Grą Historyczną i Strategiczną stworzone nie tylko dla miłośników gier planszowych i historii, ale każdej osoby ciekawej świata i lubiącej dobrą zabawę. Będzię mozna odkryć wspaniałe dziedzictwo dawnych rozrywek. tradycyjne gry naszej marki z różnych epok i kultur: szachy Wikingów, Senet - Najstarsza gra Świata, Fortece Polską, średniowieczne warcaby i wiele innych. Będziemy grać w wiele gier historycznych. Będzie można poznać i pograć w historyczne gry strategiczne: Sukcesorzy Aleksandra Wielkiego Virgin Queen, Sekigahara, 1863 - pierwsza w Polsce gra o Powstaniu Styczniowym, Sciezki Chwały, Orzeł i Gwiazda,Zimna Wojna i wiele innych.  Kiedy i gdzie: Gramy w MDK Dom Harcerza od piątku 24.04.2015 do niedzieli 26.04.2015: piątek: 16.00 -24.00, sobota 10.00 - 24.00 i niedziela 10.00 - 16.00.   Zapraszamy. 

Więcej

Wieczór z grami libańskimi w Domu Bretanii w Poznaniu

Zapraszamy 27.03. (piątek) g. 18:00 Wieczór z tradycyjnymi grami libańskimi Szansa na zagranie w Tryktraka (prawdopodobnie najlepsza gra losowa świata), Alquerque (arabska poprzedniczka warcabów), Królewską Grę w Dwadzieścia Pól, Senet (najstarsza gra świata), Damę (Warcaby Tureckie) czy w Mancalę (gra w poruszanie kamieni) przy herbacie libańskiej. http://www.dombretanii.org.pl/pl/item_194.html   Fundacja Poznań Ille-et-Vilaine Dom Bretanii Stary Rynek 37 61-772 Poznań POLSKA

Więcej