polskienglishdeutsch

Psy i szakale

Klasyczna planszowa gra wyścigowa starożytnych Egipcjan. Gra ta znana była także poza Egiptem w Palestynie, Asyrii i Mezopotamii. Znana jest także pod nazwą "drzewa palmowego" i "tarczy".

Psy i Szakale to przyjemna gra wyścigowa dla każdego i klucz do poznania starożytnych kultur.

Epoka: Starożytność

Region: Afryka


Początki tej gry będącej klasyczną grą typu wyścig są datowane na 2000 lat przed naszą erą. Była ona grywana nie tylko w Egipcie, ale także na terenie Palestyny i na obszarze Mezopotamii i Asyrii, gdzie znajdowano plansze do tej gry lub będące jej wariantami. Grę najczęściej można spotkać pod nazwą Psy i Szakale, która to nazwa wywodzi się od kształtu pionów używanych w tej grze. Stosowane są jednak inne nazwy: Gra drzewa palmowego, (wynika to z palmy namalowanej na planszy), Gra tarcza (ze względu na kształt planszy).

Zasady gry

Plansza i Piony

W psy i szakale gra się na specjalnej planszy, na której znajdują się dwa tory. Każdy z graczy ma po pięć pionów (psów albo szakali).

Rzuty i ruchu

Do rzucania używa się trzech patyków lub monet. Trzy patyki lub monety niepomalowane z jednej strony. Czasem przedstawiają one jaszczurki i węże. Liczba patyków, które upadły pomalowaną stroną do góry to liczba punktów, jakie wykorzystuję się do rzutów. Gdy wyrzuci się 3 niepomalowane (czyli zero pomalowanych patyków) wtedy ma się dodatkowy rzut i 4 punty. Pionki poruszają się z pola na szczycie planszy w kierunku ostatniego pola namalowanego na szczycie Palmy, aby na nie wejść należy wyrzucić pięć.

Na jednym polu może być jeden pionek.

Ruch jest obligatoryjny jeśli nie można wykorzystać rzutu, może przejąć go przeciwnik.

Pola specjalne

Pola oznaczone głową kobry – dają dodatkowy rzut.

Pola oznaczone połączone przez jaszczurki (lub linie) w wypadku nastąpienia na nie przerzucają pionka na drugi koniec.

Wygrana

Wygrywa zawodnik, który ustawi swoje pionki w rzędzie na ostatnich polach.

Warianty

  • Wyścig toczy się w przeciwnym kierunku.
  • Należy pionami wyjść z planszy. Poprzez wyrzucenie rzutu o wartości pięć i wykorzystanie go przez pionka na ostatnim polu. Jednak wcześniej wszystkie piony musza być w grze.
  • Piony startują na planszy ustawione w rzędzie.
  • Po wyjściu ze swojej planszy pion startuje na stronie przeciwnika i zbija piony przeciwnika utrudniając mu rozgrywkę. Piony na polach specjalnych są chronione.

Źródła:

Podobne strony
•  Królewska Gra z Ur
powrót

Aktualności

V Podwawelskie Spotkanie z Grą Historyczną... stworzone dla Ciekawych świata.

Zapraszamy na V Podwawelskie Spotkanie z Grą Historyczną i Strategiczną stworzone nie tylko dla miłośników gier planszowych i historii, ale każdej osoby ciekawej świata i lubiącej dobrą zabawę. Będzię mozna odkryć wspaniałe dziedzictwo dawnych rozrywek. tradycyjne gry naszej marki z różnych epok i kultur: szachy Wikingów, Senet - Najstarsza gra Świata, Fortece Polską, średniowieczne warcaby i wiele innych. Będziemy grać w wiele gier historycznych. Będzie można poznać i pograć w historyczne gry strategiczne: Sukcesorzy Aleksandra Wielkiego Virgin Queen, Sekigahara, 1863 - pierwsza w Polsce gra o Powstaniu Styczniowym, Sciezki Chwały, Orzeł i Gwiazda,Zimna Wojna i wiele innych.  Kiedy i gdzie: Gramy w MDK Dom Harcerza od piątku 24.04.2015 do niedzieli 26.04.2015: piątek: 16.00 -24.00, sobota 10.00 - 24.00 i niedziela 10.00 - 16.00.   Zapraszamy. 

Więcej

Wieczór z grami libańskimi w Domu Bretanii w Poznaniu

Zapraszamy 27.03. (piątek) g. 18:00 Wieczór z tradycyjnymi grami libańskimi Szansa na zagranie w Tryktraka (prawdopodobnie najlepsza gra losowa świata), Alquerque (arabska poprzedniczka warcabów), Królewską Grę w Dwadzieścia Pól, Senet (najstarsza gra świata), Damę (Warcaby Tureckie) czy w Mancalę (gra w poruszanie kamieni) przy herbacie libańskiej. http://www.dombretanii.org.pl/pl/item_194.html   Fundacja Poznań Ille-et-Vilaine Dom Bretanii Stary Rynek 37 61-772 Poznań POLSKA

Więcej