polskienglishdeutsch

Walczące węże

Tradycyjna logiczna gra planszowa Indian Zuni z nowego Meksyku. Zwana w ich języku Kolowis Awithlaknannai. Gra znana jest także pod nazwą Walczące węże. Ta gra z rodzinny gier warcabowych rozgrywana  jest na nietypowej podłużnej planszy nadającej grze wyjątkowy charakter. Została ona opisana na początku XX wieku przez amerykańskiego etnografa Stewarta Culina. Początki gry nie są znane. Można spotkać się z poglądem, ze gra ta wywodzi się od alquerque poprzedniczki warcabów, która Indianie Zuni mogli poznać od Hiszpanów. Inna hipoteza mówi o wywodzeniu się tej gry od północnoeuropejskiej gry lis i gęsi. Można się także spotkać z opisem innej gry tego typu granej przez Indian Zuni Awithlaknannai Mosona. Jest to właściwie mniejsza wersja walczących wężów.

Epoka: Nowożytność

Region: Ameryka Północna


Zasady

Plansza

Na planszy jaką przedstawia rysunek Układa się piony zawodników. Czarne po lewej stronie środkowego rzędu i w górnym rzędzie. Białe po prawej stronie rzędu środkowego i na dolnym rzędzie. Środkowe pole powinno być wolne.

Ruchy i Bicie

Grę rozpoczyna zawodnik grający białymi pionkami. Pion może przejść na wolne sąsiadujące z nim pole. Piony biją przez przeskakiwanie, jak w warcabach na wolne pole w linii perostej za bitym pionkiem. Pierwsze bicie jest obowiązkowe następne już nie.

Cel Gry

Zbicie wszystkich pionów przeciwnika. Jeśli dalsze bicie nie jest możliwe lub gra się przeciąga, to wygrywa gracz, który zbił większą liczbę pionów przeciwnika. Do bicia oraz ruchów można czy tez należy wykorzystywać pola znajdujące się na łukach.

Wariant

Grę rozpoczyna się z 23 pionami. Przy czym pola na łukach (krańcach) planszy są wolne. Daję to więcej możliwość rozwiązań na starcie, co czyni grę ciekawszą.


Źródła:

Podobne strony
•  Alquerque
•  Awithlaknakwe
powrót

Aktualności

V Podwawelskie Spotkanie z Grą Historyczną... stworzone dla Ciekawych świata.

Zapraszamy na V Podwawelskie Spotkanie z Grą Historyczną i Strategiczną stworzone nie tylko dla miłośników gier planszowych i historii, ale każdej osoby ciekawej świata i lubiącej dobrą zabawę. Będzię mozna odkryć wspaniałe dziedzictwo dawnych rozrywek. tradycyjne gry naszej marki z różnych epok i kultur: szachy Wikingów, Senet - Najstarsza gra Świata, Fortece Polską, średniowieczne warcaby i wiele innych. Będziemy grać w wiele gier historycznych. Będzie można poznać i pograć w historyczne gry strategiczne: Sukcesorzy Aleksandra Wielkiego Virgin Queen, Sekigahara, 1863 - pierwsza w Polsce gra o Powstaniu Styczniowym, Sciezki Chwały, Orzeł i Gwiazda,Zimna Wojna i wiele innych.  Kiedy i gdzie: Gramy w MDK Dom Harcerza od piątku 24.04.2015 do niedzieli 26.04.2015: piątek: 16.00 -24.00, sobota 10.00 - 24.00 i niedziela 10.00 - 16.00.   Zapraszamy. 

Więcej

Wieczór z grami libańskimi w Domu Bretanii w Poznaniu

Zapraszamy 27.03. (piątek) g. 18:00 Wieczór z tradycyjnymi grami libańskimi Szansa na zagranie w Tryktraka (prawdopodobnie najlepsza gra losowa świata), Alquerque (arabska poprzedniczka warcabów), Królewską Grę w Dwadzieścia Pól, Senet (najstarsza gra świata), Damę (Warcaby Tureckie) czy w Mancalę (gra w poruszanie kamieni) przy herbacie libańskiej. http://www.dombretanii.org.pl/pl/item_194.html   Fundacja Poznań Ille-et-Vilaine Dom Bretanii Stary Rynek 37 61-772 Poznań POLSKA

Więcej