Uncategorized

Jak uniknąć wysokiego ciśnienia krwi jestem wcześnie aevus

Jak uniknąć wysokiego ciśnienia krwi jestem wcześnie aevus

Ciśnienie krwi jest ciśnienie, które występuje w naczyniach krwionośnych, gdy krew jest prowadzony z serca na zewnątrz do ciała, a później z powrotem do serca. Wysokie ciśnienie krwi pogarsza pracę serca i może być poważne, jeśli pacjent nie zostanie leczony. Ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego i zaburzeń czynności nerek szczególnie wzrasta w przypadku wysokiego ciśnienia tętniczego krwi. Są to na przykład choroby takie jak udar mózgu i zawał serca. U pacjenta występuje również zwiększone ryzyko niewydolności serca, Choroby nerek, otępienia i zaburzenia krążenia krwi w nogach. Nadciśnienie tętnicze może powodować zaburzenia czynności nerek.

Około jedna trzecia dorosłej populacji Szwecji ma wysokie ciśnienie krwi. Większość ludzi potrzebuje leczenia lekami, aby skutecznie obniżyć ciśnienie krwi. Jeśli pacjentka jest w ciąży, może wystąpić wysokie ciśnienie tętnicze krwi. Nazywa się to stanem przedrzucawkowym i jest zwykle wykrywane podczas kontroli w położnej.

Wiele osób, które mają zbyt wysokie ciśnienie krwi nie czuje niczego w ogóle. Czasami mogą wystąpić łagodne objawy wysokiego ciśnienia krwi, takie jak łagodne bóle głowy i zmęczenie. Ale te objawy mogą mieć również kilka innych przyczyn. Jedynym sposobem, aby upewnić się, czy ciśnienie krwi jest podwyższone, jest jego pomiar. W bardzo wysokim ciśnieniu krwi mogą występować wyraźniejsze objawy, takie jak silne bóle głowy i duszność. Jest to stan zagrażający życiu, który występuje niezbyt często.

Kiedy i gdzie należy zwrócić się o pomoc medyczną?

Kiedy i gdzie należy zwrócić się o pomoc medycznąNależy sprawdzić ciśnienie tętnicze krwi, jeśli pacjent podejrzewa lub martwi się, że występuje wysokie ciśnienie tętnicze krwi. Można to zrobić w centrum medycznym lub w niektórych aptekach. Z wieloma ośrodkami zdrowia można się skontaktować, logując się. Należy skontaktować się z przychodnią zdrowia, jeśli mierzyłeś ciśnienie krwi 140/90 lub wyższe bez innych objawów. Nie musisz szukać opieki gdzie indziej, jeśli jest zamknięta. Poczekaj, aż otworzą Centrum Medyczne.

Należy jak najszybciej skontaktować się z centrum medycznym lub dyżurnym recepcji, jeśli występują następujące objawy:

  • Ciśnienie tętnicze krwi mierzone bez innych objawów wynosi 230/130 lub więcej
  • Pacjentka jest w ciąży i ma zmierzone ciśnienie krwi 140/90.

Nie musisz szukać opieki gdzie indziej, jeśli jest zamknięta. Poczekaj do otwarcia recepcji dyżurnej lub centrum medycznego.

Jeśli się pośpieszysz

Należy niezwłocznie skontaktować się z ośrodkiem zdrowia lub recepcją dyżurną w celu uzyskania następujących skarg:

  • Pacjent podejrzewa, że ma wysokie ciśnienie krwi i silne bóle głowy lub duszność.
  • Pacjentka jest w ciąży i ma mierzone ciśnienie krwi na poziomie 160/110 lub wyższym.

Jeśli jest zamknięty w centrum medycznym lub recepcji na wezwanie, należy zwrócić się o pomoc medyczną do oddziału ratunkowego.  Jeśli chcesz porady lekarskiej, zadzwoń pod numer 1177. Następnie można pomóc w ocenie objawów lub pomóc, gdzie szukać pomocy medycznej.

Dochodzenia i dochodzenia

Dochodzenia i dochodzeniaWszyscy dorośli powinni w pewnym momencie kontrolować ciśnienie krwi. Można to zrobić w centrum medycznym lub w aptekach. Po około pięciu latach można dokonać nowego pomiaru. Należy mieć ciśnienie krwi kontrolowane w pewnym momencie rocznie, jeśli wynosi około 140/90 mmHg, czyli blisko górnej granicy tego, co liczy się jako zdrowe. Pielęgniarka Okręgowa lub służbowa może doradzić, kiedy nadszedł czas, aby omówić odczyty z lekarzem. Tutaj można przeczytać o pomiarze ciśnienia krwi.

Najważniejsze jest ciśnienie górne

Tak zwane górne ciśnienie zwane skurczowym jest tym, co najlepiej prognozuje ryzyko powikłań. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli masz ponad pięćdziesiąt lat. Jednym z powodów jest to, że górne ciśnienie wzrasta bardziej z wiekiem im sztywniejsze ściany naczyń krwionośnych w tętnicy są. Odzwierciedla stopień sztywności, ale również miażdżycy, która jest również czasami nazywany miażdżycy.

Wzrost dolnego tzw. ciśnienia rozkurczowego może być szkodliwy zwłaszcza dla osób młodszych. Niezdrowy styl życia z, na przykład, dużo alkoholu może być przyczyną wysokiego ciśnienia.

Samo wysokie nadciśnienie stanowi większe ryzyko niż w przypadku wysokiego ciśnienia. Izolowany wzrost skurczowego ciśnienia krwi oznacza, że górne ciśnienie jest wyższe niż 140 mmHg, podczas gdy dolne jest takie, jakie powinno być, a więc poniżej 90 mmHg. Jest to najczęstszy typ nadciśnienia od około 65 roku życia. Należy zastosować takie samo leczenie, jak przy podwyższonym ciśnieniu.

Inne badania

Lekarz przeprowadzi regularne badanie ciała, gdy kilka pomiarów podczas kilku wizyt u pielęgniarki powiatowej lub pielęgniarki biznesowej wykazały, że masz podwyższone ciśnienie krwi w spoczynku. Pacjent może przejść jedno lub więcej badań krwi i często wykonuje się również EKG. Zazwyczaj, próbkę moczu pobiera się w celu określenia stopnia białka w moczu.

Badania powinny wykazać, czy ciśnienie krwi uszkodziło jakiekolwiek narządy, lub czy może być jakaś choroba, która spowodowała wysokie ciśnienie krwi. Badanie krwi mówi lekarzowi o następujących:

  • Sole we krwi.
  • Czynność nerek.
  • Tłuszcze we krwi, głównie cholesterol.
  • Poziom cukru we krwi wykluczający cukrzycę.

Badania moczu na białka, między innymi, powiedzieć, czy nerki zostały dotknięte przez wysokie ciśnienie krwi i cukrzycy. Ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 jest większe w przypadku wysokiego ciśnienia tętniczego krwi. U około trzech na czterech osób, które chorowały na cukrzycę typu 2, występuje również wcześniejsze lub równoczesne podwyższenie ciśnienia krwi wymagające leczenia.

Co mogę zrobić sam?

Co mogę zrobić samTo jest dość często, aby rozpocząć od zmiany stylu życia, jeśli masz tylko niewielki wzrost ciśnienia krwi. Może nie wpływać na samo ciśnienie tak bardzo, ale może zmniejszyć ryzyko chorób układu krążenia. Na ciśnienie krwi wpływa między innymi masa ciała pacjenta. Dlatego może być dobrze schudnąć, jeśli ważą zbyt dużo.

Utrata masy ciała o zaledwie kilka kilogramów może obniżyć zarówno ciśnienie krwi, jak i poziom tłuszczów we krwi i cukru we krwi. Razem, prawdopodobnie pomaga zmniejszyć ryzyko chorób układu krążenia. Nawet regularne ćwiczenia, takie jak chodzenie, jazda na rowerze czy pływanie, również zostały pokazane, aby obniżyć ciśnienie nieznacznie.

Stres może być również przyczyną wysokiego ciśnienia krwi. Może wtedy być użyteczne próbować coś z tym zrobić, na przykład poprzez ćwiczenia w tzw. uważności. Nadmierne spożycie alkoholu jest częstą i często niedocenianą przyczyną wysokiego ciśnienia krwi. Picie mniejszej ilości alkoholu zwykle prowadzi do wyraźnego obniżenia ciśnienia krwi.

Leave a Reply